pit2024

[98] Wyspa Bielawa – ścieżka przyrodnicza

mala fotka

Region: zachodniopomorskie
Lokalizacja: powiat drawski, gmina Czaplinek
Wykonawca: Nadleśnictwo Czaplinek
Gospodarz: Nadleśnictwo Czaplinek
Długość: 4 km
Czas przejścia: 1,5 h
Przebieg: Początek ścieżki znajduje się przy pomnikowym buku od strony Starego Drawska (pomost umożliwia dogodne przybicie do wyspy i zacumowanie łódki). Na wyspę można dostać się wypożyczając sprzęt pływający w Starym Drawsku łub Czaplinku. Planowane jest także uruchomienie rejsów łodzią spacerową z Czaplinka na wyspę. Wyspa leży na trasie szlaku kajakowego rzeki Drawy im Ks. Kardynała Karola Wojtyły.
Gatunki ptaków: skowronek, pokląskwa, pliszka siwa, pliszka żółta, sroka, jaskółka dymówka, oknówka, żuraw, czajka, kobuz, błotniak stawowy, myszołów.
Opis ścieżki:
Oznakowanie: słupki z logo ścieżki, tablice informacyjne i przystankowe
Ścieżka przeznaczona jest dla turystyki pieszej
Zalecany ekwipunek: ubiór turystyczny, lornetka, aparat fotograficzny
Stopień trudności: trasa łatwa
Ścieżka przyrodnicza „Wyspa Bielawa” położona jest w centralnej części Pojezierza Drawskiego, w gminie Czaplinek, na największej wyspie jeziora Drawsko. Wyspa Bielawa o powierzchni 79,5 ha jest piątą, co do wielkości wyspą śródlądową w Polsce, natomiast jezioro Drawsko (pow. 1871 ha i max. głębokość 79,5 m) jest największym zbiornikiem wodnym Pojezierza i drugim codo głębokości jeziorem w kraju. Bielawa położona jest w północnej części jeziora, ok. 500 m w linii prostej od Starego Drawska. Posiada ona stałych mieszkańców i była dawniej wykorzystywana rolniczo (m.in. prowadzono na niej uprawę wikliny i wypas bydła). Mimo prowadzonej gospodarki, przyroda wyspy została zmieniona w niewielkim stopniu i wyróżnia się swoistym charakterem.
Teren, na którym zlokalizowana jest ścieżka wchodzi w skład Drawskiego Parku Krajobrazowego — obszaru objętego ochroną ze względu na unikalne walory przyrodnicze, kulturowe, historyczne i krajobrazowe tej części Pojezierza Drawskiego. Teren Parku jest całkowicie dostępny dla turystów zaś o zasadach korzystania z jego walorów informują tablice znajdujące się przy drogach wjazdowych oraz w większych miejscowościach.
Ścieżka przyrodnicza wytyczona została w celu zapoznania turystów z fauną i florą wyspy. Jej trasa prowadzi ścieżkami wzdłuż brzegów wyspy omijając tereny prywatne. Atrakcją ścieżki jest wieża służąca do obserwacji dużych ssaków wyspy oraz niewielka kolonia kormoranów, zlokalizowana na wysepce w pobliżu Bielawy.
Na trasie zlokalizowanych jest osiem przystanków:
1. Pomnik przyrody — około 200—letni buk zwyczajny o obwodzie 790cm i wysokości ok. 30 m, zbudowany z czterech prowadników. Jest najokazalszym drzewem w Drawskim Parku Krajobrazowym.
2. Ptaki wodne — jezioro Drawsko oferuje miejsca lęgowe i dogodne żerowiska wielu gatunkom ptaków. Można tu obserwować m.in.: perkoza dwuczubego, perkoza rdzawoszyjego, łabędzia niemego, łyskę, krzyżówkę, krakwę, głowienkę, czernicę, gągoła, nurogęś, kormorana czarnego, czaplę siwą, mewę śmieszkę, mewę pospolitą, bąka, zimorodka, trzciniaka, trzcinniczka, potrzosa. Na jeziorze polują również ptaki drapieżne: bielik, kania rdzawa, kania czarna i błotniak stawowy.
3. Wieża obserwacyjna — została zbudowana w północnej części wyspy na stoku, z którego roztacza się widok na graniczącą z lasem niewielką łąkę, będącą najlepszym miejscem obserwacji większych ssaków wyspy. Na Bielawie spotyka się dziki, sarny i zające szaraki. W pobliżu wieży znajduje się nora lisa, który jest największym naturalnym drapieżnikiem na wyspie. Z wieży można obserwować też ptaki terenów otwartych: skowronki, pokląskwy, pliszki siwe, pliszki żółte, sroki, jaskółki dymówki i oknówki. Na przelotach spotyka się żurawie i czajki, a częstymi gośćmi są ptaki drapieżne: kobuzy, błotniaki stawowe i myszołowy zwyczajne.
4. Las — Bielawa otoczona jest lasem tworzonym głównie przez olszę czarną, brzozę brodawkowatą i jesion wyniosły. W podszycie spotyka się głóg, czeremchę, dziką różę, maliny. Runo tworzy roślinność zielna, głównie przytulia czepna, dąbrówka rozłogowa, pokrzywa zwyczajna i glistnik jaskółcze ziele. Po zaprzestaniu rolniczego użytkowania wyspy, las powoli wkracza na jej środkową część.
5. Ptaki leśne — możemy je obserwować na różnych piętrach lasu pora- stającego wyspę. Posługując się wzrokiem i słuchem stwierdzimy obecność m.in.: rudzika, sikory modrej, bogatki i ubogiej, wilgi, zięby, kosa, pierwiosnka, szpaka, kowalika, drozda śpiewaka, dzięcioła dużego, kukułki, trznadla i grzywacza.
6. Płazy wyspy Bielawy — w wilgotnych partiach lasu możemy obserwować 3 pospolite na wyspie gatunki płazów: ropuchę szarą, żabę trawną i moczarową, które rozmnażają się w kilku istniejących na Bielawie oczkach wodnych. Wszystkie krajowe gatunki płazów są sprzymierzeńcami ludzi w walce ze szkodnikami. Zjadają one duże ilości owadów, ich larw oraz ślimaków.
7. Wyspa kormoranów — na niewielkiej wyspie położonej w pobliżu Bielawy kormorany czarne założyły kolonię lęgową. Budują one gniazda na konarach drzew. Ich odchody powodują w krótkim czasie obumieranie drzew gniazdowych. „Nagie” konary ułatwiają obserwację ptaków w kolonii, ale jednocześnie gniazdo staje się widoczne dla drapieżników. kormoran y można obserwować w kolonii i na jeziorze od maja do września, często w stadach liczących po 100 osobników. Sylwetka kormorana jest symbolem ścieżki przyrodniczej.
8. Murawa — centralną część wyspy zajmuje siedlisko suche, ubogie w składniki pokarmowe. Wykształciła się na nim murawa zbudowana z traw, bylin i kserofitów. Występuje tu m.in. kostrzewa owcza, jastrzębiec kosmaczek, dziurawiec zwyczajny, krwawnik pospolity i macierzanka piaskowa oraz rośliny objęte częściową ochroną gatunkową — pierwiosnek lekarski i kocanki piaskowe. Widoczne jest stopniowe wkraczanie na murawę lasu, będącego kolejnym etapem przemiany ekosystemu wyspy.
Trasa powrotu pokrywa się z drogą dojścia, za wyjątkiem odcinka przecinającego środkową część wyspy, na którym zlokalizowany jest przystanek murawa”. Na wyspie znajdują się dwie altany, przy których można rozpalać ogniska, a na trasie ścieżki rozstawione są ławki.
Tablice opisujące przystanki posiadają informacje w językach polskim i niemieckim. Istnieje możliwość wybrania innej opcji zwiedzania ścieżki. Można przybić do pomostu położonego przy zachodnim brzegu wyspy.

Źródło informacji: www.pojezierze-drawskie.pl

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [1]Ścieżka przyrodniczo-ornitologiczna
  2. [2]Historyczno - przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Solniki ”
  3. [3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie
  4. [4]Ścieżka przyrodnicza
  5. [5]Niknąca Łąka
  6. [6]Ścieżka przyrodnicza w Woziwodzie
  7. [7] Borowa Ścieżka
  8. [8] Ścieżka dydaktyczna: Czarcie Góry
  9. [9] Ścieżka przyrodnicza
  10. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  11. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  12. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites