pit2024

[20] Ostoja Małopolskiego Przełomu Wisły

Ostoja „Małopolskiego Przełomu Wisły”

przebieg

miejscowość Dobre (rezerwat „Skarpa Dobrska”)/ Kazimierski Park Krajobrazowy

gospodarz

Zarząd Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, ul. Lubelska 4a, Kazimierz Dolny, tel.(0-81) 8810807

opis

Długość ścieżki:

wariant z dojściem do Kazimierza - 7 km


Czas potrzebny na przebycie:


ok. 3 - 4 godziny


Ostoja "Małopolski Przełom Wisły" jest Specjalnym Obszarem Ochrony w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Jest ona ważnym obszarem lęgowym oraz odgrywa istotną rolę w przelotach ptaków. Dzięki temu, że w korycie Wisła zachowały się liczne piaszczyste wyspy, mogą tu gniazdować np. sieweczki , rybitwy rzeczne i rybitwy białoczelne czy niezwykle rzadko spotykane w głębi lądu ostrygojady . Wisła stanowi dla ptaków także ważny szlak wędrówkowy. Nadrzeczne zarośla, łąki, nurt rzeczny i piaszczyste ławice tworzą mozaikę, która zapewnia doskonałe warunki różnym gatunkom migrującym, takim jak dziwonie , kwokacze czy gęsi .

Ptaki wędrujące wzdłuż Wisły wykorzystują jej dolinę do odpoczynku w czasie swoich podróży, a także żerują na jej mulistych plażach oraz w nadbrzeżnych zaroślach, uzupełniając w ten sposób energię potrzebną do dalszej wędrówki. Trzeba zaznaczyć, że na skutek zmieniającej się sytuacji hydrologicznej na Wiśle (prace hydrotechniczne), znaczenie Wisły dla ptaków może być w przyszłości ograniczone.

Celem wycieczki jest poznanie przyrody ostoi "Małopolski Przełom Wisły", szczególnie ptaków tego obszaru. Poznanie różnorodności biologicznej wielkiej rzeki pozwoli uczestnikom na zrozumienie złożonych związków pomiędzy działalnością człowieka, a przyrodą tego terenu.

Zaczynając wędrówkę w miejscowości zmierzamy do Podgórza, skąd niebieskim szlakiem udajemy się drogą śródpolną do tzw. suchej dolinki (Wąwozu Okalkiego), z którego można obserwować rezerwat ptasi "Krowia Wyspa". Dalej trasa wiedzie do miejscowości Męćmierz i na punkt widokowy na Albrechtówce. Po zejściu z punktu widokowego wzdłuż wału przeciwpowodziowego docieramy do centrum Kazimierza.


Czy wiecie, że...

Krowia Wyspa słynie z rzadkości ornitologicznych. Wykryto tu pierwszy na śródlądzu polski lęg ostrygojada [ ostrygojad ] , gatunku związanego głównie z wybrzeżami morskimi (na początku lat osiemdziesiątych XX stulecia). Kilka lat później odnaleziono tu lęg mewy czarnogłowej, jednej z pierwszych w Polsce. Po0za tym, na wyspie lęgną się rycyki , w nietypowym dla siebie środowisku.


źródło informacji:

Wisła, ptaki i wiatraki, Andrzej Pawłowski, Gerard Potakiewicz, (w:), A.Pawłowski, G. Potakiewicz, "Wisła, ptaki i wiatraki", W: "Wycieczka? Naturalnie!", pod red. Michała Miazgi, wydawca: Polskie Biuro REC.



Polskie biuro REC

Ul. Grójecka 22/24

02-301 Warszawa

recpl@data.pl

http://www.rec.org.pl/

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [13] Ścieżki Poleskiego Parku Narodowego
  2. [14] Ptasim szlakiem
  3. [15] Ścieżka ::Mokradła::
  4. [16] Na dwóch kołkach przez Polder Północny
  5. [17] Ścieżka edukacyjna
  6. [18] Załęczański Park Krajobrazowy
  7. [19] Park podworski hrabiów Wodzickich - gór Chabówka
  8. [20] Ostoja Małopolskiego Przełomu Wisły
  9. [21] Ścieżka przyrodnicza: Łopata polska
  10. [22] Przyrodnicza ścieżka dydaktyczne po Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym
  11. [23] Nadbużańskie łąki
  12. [24] Dydaktyczna ścieżka ornitrologiczna przez Brudzeński Park Krajobrazowy
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites