pit2024

[3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie

Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie

przebieg

Rezerwat

gospodarz

Przemysław Kunysz, Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych Krajobrazowych w Przemyślu, zpkprzem@pro.onrt.pl

opis

Początek ścieżki:
parkingu przy rezerwacie "Krępak"

Długość:
2 km

Orientacyjny czas pokonania:
ok. 2 godziny


Opis ścieżki:
Ścieżka ta daje możliwość poznania: 1 - dzięcioła trójpalczastego, 2 - siniaka, 3 - gąsiorka, 4 - muchołówki małej, 5 - muchołówki białoszyjnej, 6 - dzięcioła białogrzbietego.

Początek ścieżki biegnie szeroką drogą leśną dawnym duktem handlowym łączącym Sanok z Przemyślem. Miejsce to zamieszkują pospolite gatunki związane ze środowiskiem leśnym: rudzik, zięba, kapturka, gajówka, kos, śpiewak, bogatka, modraszka, kowalik, strzyżyk, dzięcioł duży, pełzacz leśny. Po zapoznaniu się z wymienionymi gatunkami możemy rozpocząć wyszukiwanie ptasich rzadkości.
Za trzecim przystankiem, tzw. ornitologicznym rozciąga się stromy wąwóz. Tutaj najłatwiej zobaczyć piętrowy układ środowiska leśnego z runem, podszytem oraz drzewami z gatunkami ptaków gniazdującymi w pniach i koronach drzew. Z rzadkich gatunków wśród starych drzewostanów jodłowych poszukiwać możemy dzięcioła trójpalczastego (Dzięcioł trójpalczasty - Picoides tridactylus, w jego upierzeniu dominuje barwa czarna, grzbiet biały, a na policzku dwie białe pręgi. Samiec ma cytrynowożółty wierzch głowy, samica szary. Wielkość populacji w Polsce 200 - 500 par. Zagrożony głównie z powodu usuwania z lasów chorych drzew i przebudowy drzewostanów. Wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (gatunek chroniony).
Wypatrzymy tutaj także siniaka, odzywającego się charakterystycznym głosem. Wśród koron dobiega nas nieustanny śpiew zniczka, mysikrólika, czarnogłówki i, typowej dla tego środowiska, sosnówki. Wśród runa leśnego nielicznym uda się zmusić do lotu płochliwe jarząbki - kuraki leśne.
Platforma widokowa na piątym przystanku to doskonałe miejsce, aby zatrzymać się na dłużej i w spokoju przejrzeć przez lornetkę wszystkie widoczne w zasięgu wzroku gatunki ptaków. Stojąc w jednym miejscu przez dłuższy czas możemy zobaczyć więcej, niż aktywnie poszukując ptaków w środowisku.
Idąc dalej, wychodzimy na polanę, która jest bardzo dobrym miejscem do obserwacji ptaków zamieszkujących skraj lasu. Zobaczymy tutaj gąsioreki i cierniówki, a wyżej, w rejonie parkingu, trznadle. W tym miejscu mamy rozległy widok na okolicę, warto przystanąć tutaj, aby pooglądać polujące myszołowy lub przelatujące kruki. Spenetrujmy również korony jodeł, może zobaczymy niewielkie czyże lub przelatujące grubodzioby.

źródło:
P. Kunysz, Przewodnik ornitologiczny po Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego i Parku Krajobrazowym Gór Słonnych, Przemyśl 2000.

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [1]Ścieżka przyrodniczo-ornitologiczna
  2. [2]Historyczno - przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Solniki ”
  3. [3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie
  4. [4]Ścieżka przyrodnicza
  5. [5]Niknąca Łąka
  6. [6]Ścieżka przyrodnicza w Woziwodzie
  7. [7] Borowa Ścieżka
  8. [8] Ścieżka dydaktyczna: Czarcie Góry
  9. [9] Ścieżka przyrodnicza
  10. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  11. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  12. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites