pit2024

[31] Ścieżka edukacyjna: Jeziora

Ścieżka edukacyjna „Jeziora”

przebieg

od Zatoki Słupiańskiej jeziora Wigry

gospodarz

Wigierski Park Narodowy , Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel./fax: (+87) 566 63 22, wigry_pn@su.onet.pl

opis

Lokalizacja i przebieg ścieżki:

Do ścieżki edukacyjnej dojechać można do wsi Gawrychruda autobusem miejskim z Suwałk do końcowego przystanku we wsi (w sezonie letnim, autobus miejski dojeżdża raz dziennie, rano, do baru "Jawora"). Następnie trzeba iść pieszo asfaltem, skręcając przed kościołem w lewo, minąć wylęgarnię ryb oraz bar "Jawora", wchodząc w las dojść do Zatoki Słupiańskiej jeziora Wigry. Tutaj znajduje się początek ścieżki edukacyjnej oznaczony tablicą informacyjną.
Park został objęty programem "Natura 2000" oraz wytypował obszary specjalnej ochrony na mocy Dyrektywy Ptasiej.

Orientacyjny czas przebycia:

Całą ścieżkę można przebyć w czasie około jednej do półtorej godziny.

Opis ścieżki:

Ścieżka składa się z 11 przystanków, z czego trzy mają charakter ornitologiczny:

Przystanek II - Ols torfowcowy.

Ols torfowcowy jest zespołem leśnym, występującym na torfach przejściowych, przy bardzo słabo zaznaczającym się poziomym ruchu wód gruntowych. Jeśli wpatrzymy się w koronę drzew, może uda się nam zobaczyć i usłyszeć małego ptaszka - czyża [ czyż ], na wiosnę i w lecie żywiącego się głównie owadami, najczęściej mszycami, jesienią i zimą nasionami, przede wszystkim olszy i brzozy.

Przystanek V - Subborealny Bór Mieszany.

Subborealny bór mieszany, sosnowo-świerkowo-dębowy, cechuje się bogatym składem florystycznym. Na północnym wschodzie Polski jest jedynym zespołem boru mieszanego. Jest najczęstszym zespołem leśnym występującym na terenie parku (48% powierzchni leśnej). Oprócz szumu drzew, usłyszymy śpiew ptaków, często małych i trudnych do zauważenia, np. sikorek , zięb [ zięba ] , mysikrólików [ mysikrólik ]. Przed niebezpieczeństwem ostrzega mieszkańców lasu sójka . Czy wiesz, że drozdy zaczynają śpiewać wraz ze wschodem słońca, a śpiochy - takie jak: zięba i wilga - półtorej godziny później?

. mysikrólik (Regulus regulus L.) jest naszym najmniejszym ptakiem o długości ciała do 9 cm, masie 5 g. Gniazda są umieszczone wysoko nad ziemią, dobrze ukryte na końcu gęstej gałęzi. mysikrólik zamieszkuje lasy świerkowe, jest bardzo ruchliwy.Jest ptakiem wędrownym, czasem osiadłym. W zimie często przyłącza się do sikor. mysikrólik jest gatunkiem chronionym, w WPN występuje bardzo licznie.

. sójka (Garrulus glandarius L.) jest ptakiem wielkości gołębia o długości ciała do 34 cm, masie 125 g. Gniazdo sójki jest małe, umieszczone zwykle do 5 m nad ziemią, tuż przy pniu drzewa. sójka ma jeden lęg w roku, kwietniu, maju.jest ptakiem koczującym i osiadłym. sójka jest gatunkiem chronionym. W WPN jest pospolita.

. wilga (Oriolus oriolus L.) jest ptakiem mniejszym od kosa, około 21 cm długości. wilga jest płochliwa, spędza życie wśród koron drzew, prawie nigdy nie widuje się jej na ziemi. Gniazduje wysoko na drzewach liściastychJest ptakiem wędrownym. wilga jest gatunkiem chronionym. W WPN jest ptakiem średnio licznym.

. zięba (Fringilla coelebs L.) jest ptakiem wielkością zbliżonym do wróbla, o długości ciała około 15 cm i masie 23 g, o wyraźnym dymorfizmie płciowym. Gniazda są od zewnątrz pokryte porostami, zwykle są zakładane w dolnej części korony drzewa lub wśród gałęzi wysokich krzewówZięba jest ptakiem wędrownym, jednym z najbardziej znanych ptaków, występujących wśród drzew. zięba jest gatunkiem chronionym W WPN jest ptakiem bardzo licznym.



Przystanek XI - Jezioro Długie.

Jezioro Długie wchodzi w skład kompleksu trzech połączonych ze sobą jezior (Długiego, Okrągłego, Mulicznego), objętych ochroną ścisłą. Charakteryzuje się dużą naturalnością strefy brzegowej, która decyduje o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Zbiornik otoczony jest w większości lasem, tylko niewielkie fragmenty strefy brzegowej kontaktują się z terenami rolniczymi oraz zabudowaniami. Zalesiona zlewnia oraz brak źródeł zanieczyszczeń pozwoliły zachować niski stan żyzności wód. Występują tam koromorany , które zakładają swoje kolonie najczęściej w miejscach odosobnionych (wyspy jeziorne) lub na najwyższych drzewach, zapewniających im spokój oraz bezpieczne schronienie. Ptaki te można obserwować od kwietnia do listopada.

 

źródło informacji:

http://www.wigry.win.pl/

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [25] Dolina rzeki Mogielanki
  2. [26] Kampinowski Park Narodowy
  3. [27] Stobrawski Park Krajobrazowy
  4. [28] Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie: Las lipowy Obrożyska
  5. [29] Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna
  6. [30] Ścieżka przyrodnicza: Orlik krzykliwy
  7. [31] Ścieżka edukacyjna: Jeziora
  8. [32] Ścieżka edukacyjna: Suchary
  9. [33] Ścieżka przyrodnicza przy Terenowym Ośrodku Edukacyjnym
  10. [34] Ścieżka przyrodnicza: Grobla Honczarowska
  11. [35] Kładka wśród bagien
  12. [36] Park przydworski w Kurowie
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites