pit2024

[33] Ścieżka przyrodnicza przy Terenowym Ośrodku Edukacyjnym

Ścieżka przyrodnicza przy Terenowym Ośrodku Edukacyjnym

przebieg

przy Osowcu Twierdzy

gospodarz

Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz,tel/fax (0-85) 738 06 20, 738 08 02, e-mail: biebrza@biebrza.org.pl

opis

Długość ścieżki:

2,2 km.

 

Początek ścieżki:

Ścieżka rozpoczyna się drewnianą kładka, tuż przy Osowcu Twierdzy, przy szosie Białystok - Ełk, na wysokości kanału Rudzkiego.

 

Opis ścieżki:

Na trasie znajdują się dwie wieze widokowe, kładka prowadząca na tereny podmokłe i pomosty obserwacyjne z opisami przyrodniczo-historycznymi. Znajduje się przy niej 9 punktów przystankowych, z czego przystanek I i VIII posiadają charakter ornitologiczny.Przebiega w pobliżu Fortu II (Zarzecznego) carskiej twierdzy z końca XIX. Prezentuje zbiorowiska związane z korytem rzeki, jej starorzeczami (m.in. turzycowiska, torfowiska niskie, szuwary i in.). Odległość od początku do przystanku nr I to ok. 220 m. Uwaga! W zależności od warunków pogodowych kładka może być śliska! Park został objęty programem "Natura 2000" i wytypował obszary specjalnej ochrony na mocy Dyrektywy Ptasiej.

 

Przystanek 1 . Teren bagienny,

Biebrzański Park Narodowy to jeden z największych terenów mokradłowych w Europie. Po lewej stronie kładki pas szerokości ok. 20 m tworzą turzyce. Za turzycowiskiem teren porośnięty jest trzcinami, które w dogodnych warunkach dorastają do 4 m wysokości. Wśród nich doskonale czuje się wiele ptaków śpiewających. Należą do nich np. potrzos , ptak o czarnej głowie, ubarwieniem reszty ciała podobny nieco do wróbla czy brzęczka, którego śpiew to jednostajny trel, kojarzący się z odgłosem pasikonika (uwaga: podobny, nieco wyższy dźwięk wydaje inny ptak - świerszczak ). Tutaj bytuje także rokitniczka lub trzciniak , budujący misterne gniazdo na źdźbłach trzcin.

 

Przystanek 8. Wieża widokowa - dolina rzeki.

Wieża widokowa stwarza wspaniałe warunki do obserwacji ptaków w okresie wiosennym. Z końcem zimy Biebrza występuje z brzegów i cała dolina wygląda w tym miejscu jak kilka połączonych ze sobą jezior. Na zalewanych łąkach od marca do maja gromadzą się setki ptaków wypoczywających w czasie wędrówki na północ. Z pomocą lornetki wyróżnisz wśród nich kilka gatunków dzikich gęsi (m.in.  gęgawy , gęsi białoczelne i gęsi zbożowe ), łabędzie ( łabędź niemy i labędź krzykliwy ) oraz mnóstwo kaczek (m.in. krzyżówki , rożeńce i czernice ).
 

źrodło informacji:

1. Biuletyny inforacyjne "Biebrzańskie Szlaki"

2. http://www.biebrza.org.pl

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [25] Dolina rzeki Mogielanki
  2. [26] Kampinowski Park Narodowy
  3. [27] Stobrawski Park Krajobrazowy
  4. [28] Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie: Las lipowy Obrożyska
  5. [29] Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna
  6. [30] Ścieżka przyrodnicza: Orlik krzykliwy
  7. [31] Ścieżka edukacyjna: Jeziora
  8. [32] Ścieżka edukacyjna: Suchary
  9. [33] Ścieżka przyrodnicza przy Terenowym Ośrodku Edukacyjnym
  10. [34] Ścieżka przyrodnicza: Grobla Honczarowska
  11. [35] Kładka wśród bagien
  12. [36] Park przydworski w Kurowie
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites