pit2024

[65] Łabędzim szlakiem

mala fotka

 

Region: Mazowieckie
Lokalizacja: Mazowiecki Park Krajobrazowy oraz Obszar Specjalnej Ochrony Patków „Bagno Całowanie”
Gospodarz: Zarząd Parków Krajobrazowych: Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego
Długość: 1,5 km
Dojazd: dojazd: z Otwocka czarnym szlakiem pieszym albo drogą będącą przedłużeniem ulicy Andriollego w Otwocku, z Karczewa żółtym szlakiem pieszym lub Czerwoną Drogą. Ścieżka dostępna cały rok.
Przebieg: Ścieżka dydaktyczna przy Bazie Edukacji Ekologicznej "Na Torfach". Wiedzie przez uroczysko torfowe, jeden z najpiękniejszych zakątków MPK. Część ścieżki razem z czarnym szlakiem 6B.
Czas zwiedzania: ok. 1 h.
Gatunki ptaków: Bagno Całowanie to Ostoja ptasia o randze krajowej K54. Gniazduje tu 127 gatunków ptaków. Występuje co najmniej 18 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 3 gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK).
W okresie lęgowym obszar zasiedla co najmniej 1% populacji krajowej następujących gatunków ptaków: błotniak zbożowy, sowa błotna, kulik wielki; w stosunkowo wysokim zagęszczeniu występują: derkacz i błotniak łąkowy oraz świerszczak (> 0,5% populacji krajowej).
Zobaczymy (usłyszymy) tu też: bączka, łabędzia niemego, bociana białego i czarnego, kropiatkę, żurawia, brodźca leśnego, zimorodka, dzięcioły: czarny i średni, skowronka borowego, podróżniczka, jarzębatkę i gąsiorka.
Opis ścieżki:
Tablica I. II i III mają charakter porządkowy oraz informują o rezerwacie "Na Torfach".
 
Tablica IV - "Mrowiska". Mrówki rudnice żyją w lasach. W miejscach nasłonecznionych, nad swoim podziemnym gniazdem budują rozległe kopce, najczęściej z igliwia, gałązek, mchu. W mrowisku panuje stała temperatura. W lecie mrówki budują kanały wentylacyjne, a w czasie chłodów zamykają je. Społeczność mrówek jest podzielona na trzy kasty: robotnic, samców i samic. Mrówka rudnica to gatunek coraz rzadszy, m.in. wskutek skażenia środowiska. Jest pożyteczna likwidując larwy szkodliwych owadów (np. gąsienice strzygoni choinówki). Jej mrowiska podlegają ochronie.
 
Tablica V -"Drzewa". Lasy liściaste na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego zajmują stosunkowo niewielkie obszary (ok. 20%). Drzewostan w rezerwacie "Na Torfach" tworzą głównie: brzoza brodawkowata, olsza czarna, sosna pospolita, topola osika a w domieszce dąb szypułkowy, klon zwyczajny, świerk pospolity a także grusza i jarzębina.
 
Tablica VI -"Ptaki leśne". W rezerwacie "Na Torfach" zaobserwowano 44 gatunki ptaków gniazdujących oraz 16 zalatujących i żerujących. Do ciekawszych zaliczyć należy: puszczyka, dudka, muchówkę małą, dzięcioła czarnego, turkawkę. Najpiękniej śpiewa słowik rdzawy. W pierwszych dniach maja jako jeden z ostatnich ptaków przylatuje jaskrawo ubarwiona wilga. Jest bardzo płochliwa i trudno ją zobaczyć.
 
Tablica VII - "Zwierzęta leśne". Sąsiedztwo terenów gęsto zamieszkanych nie sprzyja bardziej płochliwym zwierzętom. Tym niemniej w MPK zaobserwowano ponad 250 gatunków kręgowców. Spotkania z łosiem lub dzikiem nie są rzadkością. Do cenniejszych gatunków w Parku zalicza się także: wydrę, kunę leśną, borsuka, łabędzia niemego, bociana czarnego, żurawia, błotniaki, kulika, kruka, kraskę, dudka, zimorodka, żmiję zygzakowatą, rzekotkę drzewną, ropuchę paskówkę. Wiele z nich objęto ochroną gatunkową.
 
Tablica VIII - "Las". Las jest niezwykłym ekosystemem, który powstaje w wyniku długotrwałej sukcesji ekologicznej. Charakteryzuje się swoistymi warunkami klimatycznymi, glebowymi i wodnymi. Warstwowa struktura lasu łączy ze sobą różnorodnymi zależnościami świat roślin, zwierząt i nieożywioną część środowiska.
Warstwa drzew - korony drzew.
Podszyt - krzewy, niskie drzewa, podrost.
Runo leśne - rośliny zielne, porosty, mchy, grzyby, krzewinki, niskie krzewy, młode pokolenie drzew.
Ściółka - opadające na ziemię liście, owoce i nasiona, gałęzie, kora drzew, szczątki i odchody zwierząt.
 
Tablica IX - "Punkt widokowy -Jezioro Torfy".
Tablica pokazuje m.in. strefy roślinności w rezerwacie:
I strefa -olsza czarna, brzoza brodawkowata, topola osika, sosna pospolita.
II strefa -wierzba szara, bobrek trójlistkowy, trzcina pospolita, sitowie leśne, skrzyp bagienny, tatarak zwyczajny.
III strefa -okrężnica bagienna, rdest ziemnowodny. rdestnica pływająca, pływacz zwyczajny, rzęśl wiosenna.
IV strefa -osoka aloesowata, szczaw lancetowaty, grzybień biały, rdestnica kędzierzawa, żabiściek pływający, rogatek sztywny, moczarka kanadyjska, wywłócznik kłosowy.
V strefa -oczeret jeziorny, pałka szerokolistna, tatarak zwyczajny.
VI strefa -turzyca zaostrzona sztywna i błotna, żabieniec babka wodna.
 
Tablica X - "Typy borów". Bór to las, w którym dominują drzewa iglaste. W zależności od panującego gatunku dzieli się je na bory sosnowe, świerkowe i jodłowe. Na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego występują bory z panującą sosną pospolitą, zajmują one ok. 75% ogólnej powierzchni leśnej. Możemy tu podziwiać niemal wszystkie typy borów od bogatego boru mieszanego, poprzez bór wilgotny, bór świeży aż do boru suchego, który jest obecnie największą rzadkością.
Sosna pospolita (pinus silvestris) to gatunek bardzo zmienny, żyje na nizinach jak i w górach. Mało wymagająca, rośnie zarówno na ubogim, piaszczystym podłożu (bór suchy) jak i na siedliskach bagiennych (bór bagienny). W skrajnych przypadkach charakteryzuje ją inny pokrój i inne cechy przystosowawcze. Jest sosną dwuigielną, jej igły opadają po 2-3 latach.
 
Tablica XI - "Bór suchy". Na suchych glebach piaszczystych występują bory suche. Jest to zbiorowisko charakteryzujące się ubogą roślinnością. Warstwa drzew składa się głównie z niskich sosen, czasem z domieszką brzozy. Warstwa zielna jest słabo wykształcona, natomiast warstwa przyziemna jest zwarta i tworzą ją liczne gatunki mchów i porostów. To właśnie porosty chrobotki (cladonia), tworzą charakter i kolor boru suchego.
 
Tablica XII - "Mchy i porosty". Porosty są pionierami życia - torują drogę roślinom naczyniowym w zasiedlaniu skał, wydm itp. Pierwsze pojawiają się bakterie, potem glony, promieniowce i grzyby. Po nich rozwijają się porosty. Proces zasiedlania skały przez porosty może trwać od 5 do 20 lat, a czasem i więcej. Porosty rosnące w suchych borach i zbiorowiskach muraw piaskowych są bardzo ważnym czynnikiem glebotwórczym. Są znaczącym rezerwuarem wody w lesie; pobierając wodę z rosy, mgły, opadów powiększają swoją masę nawet kilkakrotnie, co w borze suchym lub chrobotkowym ma szczególne znaczenie. Wymieranie porostów to pierwszy i najbardziej czytelny sygnał, że biocenoza jest zagrożona. Porosty są najlepszym biologicznych wskaźnikiem czystości powietrza.
 
Źródło informacji: http://otwock.pttk.pl/szlaki/sciezki/labedzim-szlakiem.php, http://www.otwock.pl/default.asp?ID=87&w=&m=4
 

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [1]Ścieżka przyrodniczo-ornitologiczna
  2. [2]Historyczno - przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Solniki ”
  3. [3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie
  4. [4]Ścieżka przyrodnicza
  5. [5]Niknąca Łąka
  6. [6]Ścieżka przyrodnicza w Woziwodzie
  7. [7] Borowa Ścieżka
  8. [8] Ścieżka dydaktyczna: Czarcie Góry
  9. [9] Ścieżka przyrodnicza
  10. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  11. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  12. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites