pit2024

[69] Ścieżka ornitologiczno-przyrodnicza Łebskie Błota

mala fotka

 

Region: Pomorskie
Lokalizacja: Wybrzeże Słowińskie
Wykonawca: uczniowie Gimnazjum w Łebie
Długość: ok. 4 km
Przebieg: Łeba - Żarnowska
Opis ścieżki: Ścieżka zaczyna się za dworcem PKP niedaleko ulicy Wspólnej. Rozciągające się po wschodniej stronie Jeziora Łebsko torfowiska, pastwiska i rozległe łąki tworzą doskonałe warunki dla wielu rzadkich gatunków ptaków. W miejscach wypasu bydła, gdzie trawa nie jest wysoka, nie rosną drzewa ani krzewy zadomowiły się siewkowate. „Łebskie Błota” to jedno z nielicznych miejsc gdzie takie środowisko nie zostało osuszane ani zabudowane. Natomiast bardzo potrzebne jest naturalne koszenie tych terenów, które skutecznie zapobiegałoby rozrastaniu się krzewów i drzew – najlepszym rozwiązaniem jest regularny wypas bydła.
Idąc dalej widzimy podmokłe łąki miejscami zmieniające się w torfowiska niskie. Torfowiska pełnią bardzo ważną rolę w obiegu i magazynowaniu wody. Działają jak gąbka – chłoną nadmiar wody, oczyszczają ją i regulują jej poziom na danym terenie. To właśnie te miejsca preferują ptaki brodzące: bekasowate, biegusy, kuliki, czaple, bociany oraz kaczki i gęsi. Trasa ścieżki kończy się w oddalonej o 4 km na południe od Łeby wsi Żarnowska. Na obu końcach ścieżki stoją tablice informacyjne wykonane przez uczniów Gimnazjum w Łebie.
Gatunki ptaków: Ścieżka ornitologiczna „Łebskie Błota” to wspaniałe miejsce dla wielu ptaków, dlatego przybywają one z całej Europy a nawet Azji w celu założenia gniazda lub odpoczynku przed dalszą drogą. Na naszej ścieżce regularnie obserwujemy kilka par oharów, wielkie stada kaczek krzyżówek. Inne kaczki to płaskonosy, czernice i głowienki zawsze liczne i częste cyranki i najmniejsze polskie kaczki cyraneczki. Zimą przylatują do nas łabędzie krzykliwe (goście z Syberii), oraz tracz nurogęś, szlachar i bielaczek – przybywające z północy. Nierzadka jest bernikla obrożna i białolica. Od lutego do maja – w czasie wiosennych przelotów - widujemy też krakwy, świstuny i rożeńce. Tworzą one liczne mieszane stada razem z dzikimi gęsiami, wśród których najliczniejsze są zbożowe, białoczelne i gęgawy.
Ciekawostką jest obecność zaobserwowanej jesienią 2005 roku czapli białej w ilości kilku par przebywającej na terenie naszego parku kilka miesięcy, oczywiście czapla siwa znajduje się na terenie ścieżki w licznych grupach przez cały rok. Również jesienią pojawiają się stada przelotnych biegusów. Jeden z nich biegus zmienny jest tu ptakiem lęgowym w ilości kilku par. Nierzadka jest czajka, brodziec krwawodzioby, bekas kszyk i szlamik rycyk – ptaki u nas gniazdujące. Widzimy też niegnieżdżące się tu duże stada batalionów, a także brodźca samotnego, kwokacza, często kuliki wielkie. Podczas obserwacji zawsze liczyć można na obecność ptaków drapieżnych – orłów bielików, błotniaków w tym rzadkich błotniaków stawowych, oraz myszołowów.
Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ścieżka_ornitologiczno-przyrodnicza_Łebskie_Błota
 

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [1]Ścieżka przyrodniczo-ornitologiczna
  2. [2]Historyczno - przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Solniki ”
  3. [3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie
  4. [4]Ścieżka przyrodnicza
  5. [5]Niknąca Łąka
  6. [6]Ścieżka przyrodnicza w Woziwodzie
  7. [7] Borowa Ścieżka
  8. [8] Ścieżka dydaktyczna: Czarcie Góry
  9. [9] Ścieżka przyrodnicza
  10. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  11. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  12. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites