pit2024

[80] Szlak Rowerowy ::Na żurawiowych Włościach::

mala fotka

 

Region: kujawsko - pomorskie
Lokalizacja: powiat tucholski, gmina Kęsowo
Gospodarz: Gmina Kęsowo
Długość: ok. 15 km
Przebieg i informacje ogólne:
Miejscem, gdzie rozpoczynamy i kończymy nasze rowerowe wycieczki jest Kęsowo, wieś będąca siedzibą gminy. Możemy tutaj dowiedzieć się więcej o trasach, możliwościach noclegu, zrobienia zakupów oraz skorzystania z możliwości zakupu owoców "prosto z krzaka" i innych "darów wsi".
Można też posilić się w znajdującym się w centrum wsi barze. Wszelkie informacje uzyskamy w miejscowym domu kultury, mieszczącym się przy ul. Głównej. Można też wybrać się na spacer nad Jezioro Kęsowskie, a przy okazji zajrzeć do parku, by podziwiać okazy dobrze zachowanego starodrzewu. W Kęsowie też każdy przechodzień skieruje nas do plastyków amatorów - rzeźbiarza Marka Tydy i malarza Adama Gnacińskiego, którzy chętnie pokażą swoje prace i opowiedzą o swoim hobby.
Zorganizowane grupy rowerowe po wcześniejszym uzgodnieniu, znajdą miejsca noclegowe w szkole, przy której znajduje się pełnowymiarowa hala sportowa. Prezentowane trasy rowerowe stanowią mniejsze pętle, łączące się z międzynarodową trasą rowerową Greenway, w tym fragmencie nazwaną "Naszyjnikiem Północy", która przez naszą gminę biegnie od Tuchółki do pięknej alei lipowej w drodze na Kamień Krajeński.
Gatunki ptaków: żuraw, czapla, bocian biały i czarny, czapla siwa, bielik, kruk, skowronek borowego, kos, drozd, sikory, zięba, pierwiosnek, szpak, trznadel, sójka i rudzik, łyski, perkozy dwuboczne, krzyżówka, łabędź niemy, cyranka, płaskonos, łabędź krzykliwy i czarnodzioby, gęś gęgawa, błotniak stawowy.
Opis ścieżki: Wyjeżdżamy z Kęsowa drogą na Drożdzienicę (tędy wiedzie szlak "Naszyjnik Północy"). Ok. 500 m,za miejscowością Krajenki, skręcamy w prawo. Po 50 m przejeżdżamy przez mostek i kierując się prosto dojeżdżamy do wsi Przymuszewo. Tu warto zwrócić uwagę na przepiękne architektoniczne zabudowania rolnicze oraz odwiedzić artystę ludowego, Zygmunta Kędzierskiego. Podobno zrobione przez niego anioły przynoszą szczęście. Skręcamy w prawo, mijając stojący przy ulicy sklep spożywczy. Następnie kierujemy się drogą asfaltową prosto.
W pewnym momencie kończy się szosa, dalej będziemy znów jechać polną drogą. Po przejechaniu około 2,5 km widzimy paśnik dla zwierząt. Jeżeli będziemy mieli trochę szczęścia, trafimy na sarny, stadko dzików, zajęcy lub spotkamy lisa. Po następnych 300 metrach po lewej stronie wyłania się malownicze Jezioro Obrowskie, znane z obfitości ryb. Dalej jedziemy prosto, aż do asfaltowej drogi (Chojnice -Kęsowo), którą kierujemy się w prawo, na Kęsowo. Jedziemy około 400 metrów i zjeżdżamy znowu w polną drogę w lewo, w kierunku Zamkowej Góry. Nazwa ta przyjęła się jako określenie pozostałości wału grodu obronnego z przełomu IX iX wieku. Grodzisko opuszczone zostało prawdopodobnie około roku 1000 w wyniku podnoszenia się poziomu wód znajdującego się za nim jeziora. Dzisiaj Jezioro Zamkowe jest w znacznym stopniu zarośnięte, stanowiąc dzięki temu jedno z największych skupisk ptactwa wodnego w powiecie tucholskim.
Jeżeli podjedziemy tu bardzo cicho i ostrożnie, na pewno zobaczymy stado żurawi, czapli , bocianów. Dobrze zatrzymać się tu na krótki odpoczynek. Kto ma szczęście może nawet znaleźć stare gliniane skorupy.
Wracamy do szosy. Po przejechaniu około 50 metrów natrafiamy na kolejny polski, wrześniowy bunkier. Roztacza się z niego doskonały widok na znajdujące się po prawej stronie szosy łąki. Po obejrzeniu bunkra kierujemy się w stronę Kęsowa, gdzie kończy się ta trasa.
Źródło informacji: http://www.kesowo.las.pl/index.html

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [1]Ścieżka przyrodniczo-ornitologiczna
  2. [2]Historyczno - przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Solniki ”
  3. [3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie
  4. [4]Ścieżka przyrodnicza
  5. [5]Niknąca Łąka
  6. [6]Ścieżka przyrodnicza w Woziwodzie
  7. [7] Borowa Ścieżka
  8. [8] Ścieżka dydaktyczna: Czarcie Góry
  9. [9] Ścieżka przyrodnicza
  10. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  11. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  12. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites