pit2024

[83] Ptaki Funki i okolic

mala fotka

Region: pomorskie
Lokalizacja: pow. chojnicki, gmina Chojnice
Wykonawca: ZHP – Komenda Chorągwi – Bydgoszcz HCEE w Funce
Gospodarz: ZHP – Komenda Chorągwi – Bydgoszcz HCEE w Funce
Długość: 5 km
Gatunki ptaków: jerzyk, pliszka siwa, szpak, mazurek, sroka, zięba, sikory, kowalik, muchołówka szara, pleszka, strzyżyk, kos, rudzik, dzięcioł duży, gil, krzyżówka, łabędź krzykliwy i niemy, łyska, mewy: srebrzysta, śmieszka i siodłata, bielik, perkoz dwuczuby, rybitwy: czarna i rzeczna, nurogęś, kormoran, głowienka, czernica, rybołów, gąsiorek, jastrząb, wodnik, błotniak stawowy, potrzos , trzciniak, trzcinniczek, myszołów, kania ruda, potrzos, trznadel, pokląskwa, dziwonia, sójka
Opis ścieżki: Ścieżka służyć ma zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z ptakami, jak i dobrze już je znającym. Bardziej zaawansowani mogą doskonalić swoje umiejętności, np. obserwując i rozróżniając przesiadujące na pomostach duże mewy w różnych szatach wiekowych, czy na ogół trudne do rozpoznania - zawsze jednak wzbudzające wiele przyjemnych emocji podczas ich oglądania - ptaki drapieżne. Większość pospolitych gatunków ptaków, wymienionych w opisie ścieżki, można spotkać na trasie bez trudu. Jednak są i takie, których nie uwzględniono mimo, że do rzadkich wcale nie należą.
Pominięto gównie gatunki bez wyraźnych cech charakterystycznych, lub bardzo do siebie podobne zewnętrznie, których poznanie wymaga dobrej znajomości głosów ptaków (np. pełzacze). Wiedzę tę można uzupełnić w towarzystwie osoby dobrze znającej głosy ptaków, lub korzystając z nagrań magnetofonowych i dobrego przewodnika do rozpoznawania ptaków np. L. Jonssona "Ptaki Europy".
W książce tej znajdziecie również cechy diagnostyczne rzadkich gatunków ptaków, pominiętych w niniejszym opisie ścieżki ze względu na ograniczoną objętość tekstu. Przemierzając kilka razy trasę ścieżki, w różnych porach dnia, w okresie wiosenno - letnim można zobaczyć ponad 100 gatunków ptaków. W najciekawszych miejscach zlokalizowano przystanki z tablicy informacyjnymi. Znając zdolność ptaków do przemieszczania się, musimy liczyć się z tym, że niektórych "zaplanowanych" gatunków możemy tam nie spotkać lub po prostu nie dostrzec, za to będą inne, nie mniej ciekawe. Dlatego powinniśmy uważnie obserwować otoczenie na całej trasie wycieczki.
Przed wycieczką warto zapoznać się z charakterystyką środowiska przyrodniczego na trasie, zawartą w książeczce autorstwa Krasickiej - Korczyńskiej i in. "Ścieżka przyrodnicza Funka". Ścieżka ma długość około 5 km, na jej przebycie oraz śledzenie zachowania się ptaków ze specjalnego ukrycia obserwacyjnego należy przeznaczyć od 3 do 4 godzin. Niezbędne wyposażenie to: lornetki, klucze terenowe "Ptaki Europy" L. Jonssona, notesy i luneta. W miarę możliwości, warto zaopatrzyć się również w przenośny magnetofon i nagrania głosów ptaków. Wymieniony sprzęt oraz książki i taśmy magnetofonowe z głosami ptaków można wypożyczyć w HCEE.

Źródło informacji: http://www.funka.pl, http://www.sciaga.pl/tekst/39288-40-ptaki

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [1]Ścieżka przyrodniczo-ornitologiczna
  2. [2]Historyczno - przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Solniki ”
  3. [3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie
  4. [4]Ścieżka przyrodnicza
  5. [5]Niknąca Łąka
  6. [6]Ścieżka przyrodnicza w Woziwodzie
  7. [7] Borowa Ścieżka
  8. [8] Ścieżka dydaktyczna: Czarcie Góry
  9. [9] Ścieżka przyrodnicza
  10. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  11. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  12. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites