pit2024

[94] Trasa po rezerwacie ornitologicznym Świdwie

mala fotka

Region: zachodniopomorskie
Lokalizacja: powiat policki, na południowym krańcu Puszczy Wkrzańskiej od granicy polsko - niemieckiej, na południowym skraju Puszczy Wkrzańskiej.
Dojazd: od strony Tanowa - droga gruntowa, ale za Wegornikiem jest w złym stanie; od Stolca - gruntowa, piaszczysta. Od strony wsi Rzędziny, Łęgi, Grzepnica też trudno dojechać samochodem, ale można rowerem.
Gatunki ptaków: żuraw, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, bielik, derkacz, gęś zbożowa. gęś białoczelna , gęś gęgawa, strumieniówka, batalion
Opis ścieżki: unikalny w skali europejskiej rezerwat ptactwa wodnego i błotnego. Obejmuje obszar ponad 890 ha Jeziora Świdwie i podmokłe tereny wokół niego (bagniska, torfowiska niskie i trzcinowiska).
Fauna
Ochroną objęto tutaj żuraw, wilgi, błotniaki – stawowy i łąkowy, strumieniówki, derkacze, gęsi – zbożowa, gęgawa i białoczelna, batalion, chruściele i wiele innych. Łącznie w okresie lęgowym przebywa tu ponad 160 gatunków ptaków. Ponadto Świdwie jest ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku dziesiątek tysięcy ptaków na trasie ich wędrówek pomiędzy północną Skandynawią a basenem Morza Śródziemnego.
Stacje Ornitologiczne
Wokół rezerwatu znajdują się dwie Stacje Ornitologiczne. Jedną (Stacja Ornitologiczna "Świdwie") zlokalizowano na skraju jeziora we wsi Bolków (gmina Dobra Szczecińska). Jej pomosty i wieża widokowa stanowią doskonały punkt obserwacyjny. Pracownicy stacji sprawują całoroczną pieczę nad Rezerwatem a po wcześniejszym uzgodnieniu oprowadzają wycieczki po jego terenie. Na terenie stacji znajduje się również Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny. Druga stacja znajduje się nad rzeką Gunicą.Na terenie rezerwatu znajduje się też wieża widokowa z zamontowanymi lunetami do obserwacji ptaków
Flora
Większą część jeziora zarastają trzcinowiska, w pozostałej części występują chronione grążel żółty i grzybieńczyk wodny oraz rzadkie rośliny wodne jak żabiściek pływający czy osoka aloesowata.
Corocznie Rezerwat odwiedza ponad 20 tys. osób, głównie z kraju, choć jest również popularny wśród Niemców i Skandynawów. Ze Szczecina do Rezerwatu prowadzi łatwy szlak rowerowy.
Pod koniec kwietnia 2005 zarząd Rezerwatu planuje przygotowanie wniosku o przekształcenie go w Park Krajobrazowy "Świdwie" w ramach programu Natura 2000.

Źródło informacji: http://ekologia.szczecin.pl, http://www.naszewycieczki.pl

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [1]Ścieżka przyrodniczo-ornitologiczna
  2. [2]Historyczno - przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Solniki ”
  3. [3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie
  4. [4]Ścieżka przyrodnicza
  5. [5]Niknąca Łąka
  6. [6]Ścieżka przyrodnicza w Woziwodzie
  7. [7] Borowa Ścieżka
  8. [8] Ścieżka dydaktyczna: Czarcie Góry
  9. [9] Ścieżka przyrodnicza
  10. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  11. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  12. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites