pit2024
03 września 2012

Polowania na pisklęta?

15 sierpnia rozpoczyna się sezon polowań m.in. na 4 gatunki kaczek i na podobne do nich łyski . Jednak w tym samym czasie wiele przeznaczonych do odstrzału ptaków wciąż opiekuje się puchatymi pisklętami. Czy odpowiedzialni za przepisy łowieckie zmienią prawo naruszające unijną Dyrektywę Ptasią?

Od 15 sierpnia można strzelać do kaczek: czernica , głowienka , krzyżówka i cyraneczka , a także do spokrewnionych z żurawiami ( żuraw ) łysek ( łyska ). Krajowe organizacje pozarządowe, m.in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), PTOP „Salamandra”, Klub Przyrodników i Ptaki Polskie, od dawna alarmują, że w połowie miesiąca wiele z tych ptaków wciąż opiekuje się pisklętami, które dopiero za kilka tygodni uzyskają zdolność lotu.

- Strzelanie do ptaków w okresie wodzenia piskląt to jaskrawe naruszenie artykułu 7 ust. 4 tzw. Dyrektywy Ptasiej, chroniącej ptaki na terenie Unii Europejskiej  - mówi Antoni Marczewski z OTOP.  – Jeśli krajowe przepisy nie zostaną dostosowane do prawa europejskiego, Polsce grozi nawet rozprawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i dotkliwe kary finansowe – dodaje Marczewski. 

Łyska i łowne gatunki kaczek są w Polsce liczne, jednak ornitolodzy obawiają się, że w trakcie polowań (zwłaszcza zbiorowych), z myśliwskiej broni zginą również przedstawiciele gatunków chronionych. Ornitolodzy obawiają się m.in. o bezpieczeństwo podgorzałki . Ta bardzo podobna do czernicy kaczka występuje w podobnych siedliskach, ale, w przeciwieństwie do pospolitej kuzynki, jest zagrożona w skali światowej. Obawy potwierdzają wyniki badań – w latach 2000-2007 na stawach rybnych Przeręb i Spytkowice wśród gatunków chronionych zastrzelonych podczas polowań stwierdzono m.in. rzadkiego świstun -a i batalion -a, a także płaskonos -a . Polowania często odbywają się o świcie lub o zmierzchu, przy mgle, co znacząco utrudnia właściwe identyfikację celu.

Polowania odbywające się w połowie sierpnia wpływają na gatunki chronione również pośrednio. Huk wystrzałów płoszy wszystkie przebywające na danym akwenie ptaki, również te objęte ochroną. Obowiązkiem myśliwych polujących na ptactwo wodne jest posiadanie psa wytrenowanego do przynoszenia zastrzelonych osobników – pies wbiegający np. do kolonii chronionych rybitw ( rybitwa ) jest w stanie zniszczyć dużą część późnych lęgów.

Podczas polowań giną również ściśle chronione rybołowy. Jak informuje Komitet Ochrony Orłów, w latach 2001-2003 wykryto aż 6 przypadków postrzelenia tych rzadkich ptaków przez myśliwych. Ilu takich wypadków nie udało się wyłapać – nie wiadomo. Niestety, organa ścigania przeważnie bardzo pobłażliwie traktują sprawców takich przestępstw.

Czy zatem całkowicie zakazać polowań na ptaki? – Wprowadzenie całkowitego zakazu polowań jest w obecnych warunkach niemożliwe. – twierdzi Marczewski. – Powinniśmy skupić się na przesunięciu terminu rozpoczęcia polowań do połowy września i surowo karać osoby dopuszczające się zabijania gatunków chronionych. Zwłaszcza w tej drugiej kwestii istnieje pole do dialogu i szukanie skutecznych rozwiązań razem ze środowiskiem myśliwych. – dodaje.

Nota edytorska:

1. Dane o gatunkach chronionych zastrzelonych na stawach pochodzą z publikacji Damiana Wiehle „Śmiertelność ptaków na stawach rybnych” (Notatki Ornitologiczne 2007, 48: 163-173, wersja elektroniczna dostępna pod adresem: http://www.mto-kr.pl/dmdocuments/Wiehle_D_2007_Smiertelnosc_ptakow_na_stawach_rybnych.pdf
2. Dane o przypadkach postrzelenia rybołowów przedstawiano na podstawie artykułu Zdzisława Ceniana „Nie strzelajmy do rybołowa!”, opublikowanym w biuletynie Komitetu Ochrony Orłów i przedrukowanym przez miesięcznik „Dzikie Życie” (wersja elektroniczna dostępna na stronie: http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2121,article,2590)
3. Zdjęcia przedstawiające dorosłe czernice i łyski z pisklętami do wykorzystania w publikacji można pobrać ze strony OTOP: http://otop.org.pl/dla-prasy/materialy-fotograficzne-do-pobrania/

Więcej informacji:

Antoni Marczewski
Specjalista ds. komunikacji
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
+ 48 508 065 029

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)
to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.

Po 20 latach istnienia OTOP to:
Prawie 1000 ha rezerwatów, w których prowadzona jest czynna ochrona przyrody
174 ostoje ptaków (IBA), w tym 110 objętych regularnym monitoringiem zagrożeń
159 lęgowych gatunków ptaków objętych regularnym monitoringiem
2.500 nakładu kwartalnika „Ptaki”
800 wolontariuszy
2.000 członków
10.000 zadeklarowanych sympatyków
50.000 dzieci objętych programem edukacyjnym

Więcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl.

Czernica z pisklętami - fot. Antoni Marczewski
wykaz pozycji w tej kategorii : ptaki.info → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 51
  1. Drodzy Członkowie i Współpracownicy Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego
  2. Obserwuj ptaki na polach irygacyjnych we Wrocławiu
  3. Polowania na pisklęta?
  4. Czerwnona Księga Gatunków Zagrożonych ad 2012
  5. Jerzyki
  6. NIE PRZEGAP!!!: Zimowe Ptakoliczenie
  7. Program LIFE - wciąż głodowe racje z Unii na walkę z utratą różnorodności biologicznej
  8. W jak Wodniczka
  9. OTOP - jak uratowalismy wodniczkę
  10. Na pomoc krukowatym - podpisz petycję!
  11. Szlamiec długodzioby widziany po raz drugi w Polsce
  12. Pingwiny toną w ropie. Trwa akcja ratunkowa
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites