pit2024

Ochrona bociana białego na Nizinie Mazowieckiej

mala fotka

Podstawowym założeniem programu jest zabezpieczenie wszystkich zagrożonych gniazd tego gatunku na terenie Mazowsza.

Każdego roku, w lipcu uczestnicy programu prowadzą na terenie 2 powiatów Mazowsza inwentaryzację gniazd połączoną z określeniem stopnia zagrożenia poszczególnych stanowisk. Wyniki inwentaryzacji pozwalają zaplanować zabiegi dotyczące każdego zagrożonego gniazda. Prace renowacyjne polegają m.in. na przenoszeniu gniazd posadowionych na czynnych słupach energetycznych na specjalne metalowo- drewniane podstawy (przy udziale energetyków), cięciach pielęgnacyjnych drzew na których są posadowione gniazda gdzie dolot jest utrudniony, czy ustawianiu specjalnych wolnostojących słupów z gniazdami w miejscach gdzie np. planowana jest rozbiórka budynku na którym jest umiejscowione gniazdo.

Ważnym aspektem programu jest edukacja ekologiczna. W ramach programu wydawane są różnorodne materiały edukacyjne (foldery, plakaty, naklejki itp.). Ponadto są organizowane spotkania z młodzieżą połączone z pokazami slajdów przybliżających ideę ochrony bocian biały . W przyszłości planujemy organizowanie wycieczek oraz rajdów rowerowych szlakiem bocianich gniazd, inicjowanie akcji zbierania nylonowych sznurków stanowiących śmiertelne zagrożenie dla młodych ptaków, szkoleń dla lekarzy weterynarii oraz rolników itp.

Do działań przeprowadzonych w latach 1999-2003 należy zaliczyć przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji gniazd w 11 powiatach woj. mazowieckiego oraz w 7 gminach powiatu Biała Podlaska woj. lubelskie. Skontrolowano ponad 2800 stanowisk bociana białego na obszarze 12144 km2 (ok. 1840 wsi).
Ogółem przeprowadzono prace przy 1300 stanowiskach i za pośrednictwem urzędów gmin Przyjęto około ponad 180 zgłoszeń o poszkodowanych bocianach. Interweniowano w 140 przypadkach, uratowano 70 ptaków, dzięki czemu mogły odlecieć na zimowisko.

Osobnym zagadnieniem realizowanego programu jest pomoc poszkodowanym ptakom. Od momentu rozpoczęcia przez nas działań terenowych związanych z bocianem, ciągle rośnie liczba zgłoszeń dotyczących ptaków ulegającym różnym kontuzjom, m.in. złamaniom nóg, skrzydeł, porażeń prądem, itp.
W 2000 roku zanotowaliśmy ich około 30, a w 2003 roku - już ponad 80. W przypadkach skrajnych, gdzie kontuzjowany ptak nie rokuje szans uratowania (złamania nogi lub nóg) jest on usypiany, natomiast, kiedy jest porażony prądem lub ma złamane skrzydło i istnieje szansa na przywrócenie go naturze - powinien być poddany rehabilitacji i opiece weterynaryjnej.
W 2001 r., dzięki pomocy powiatowego lekarza weterynarii - dr Bogdana Tarczyńskiego, który w 2001 roku na swojej działce stworzył odpowiednie warunki do przetrzymywania dzikich ptaków, Towarzystwu udało się stworzyć
"mini" schronisko. Od 2002 r. trafiają o niego kontuzjowane ptaki różnych gatunków. Dotychczas przetrzymywane były w nim m.in.:

  • sowy płomykówki,
  • uszatki,
  • błotniak łąkowy,
  • wilga oraz kilkadziesiąt bocianów.

W ciągu 2 ostatnich sezonów udało się uratować około 30 bocianów, które szczęśliwie odleciały na zimowisko. Z uwagi na ptaki, które nie mogą odlecieć, zostało przygotowane ogrzewane pomieszczenie, w którym mogą one odpoczywać, dostać pożywienie, a także przeczekać zimowe miesiące. Ubiegłej zimy w schronisku przebywało 5 bocianów, a w tym roku będzie zimować ich około 15.

 

Za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody uzyskano także zgodę Ministra Środowiska na czasowe przetrzymywanie zwierząt gatunków chronionych. Obecnie "mini" ośrodek rehabilitacyjny funkcjonuje zgodnie z obowiązującym prawem, przywracając przyrodzie dzikie ptaki.

Uczestnicy: Dyrekcja Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, Starostwo Powiatowe w Łosicach, Starostwo Powiatowe w Siedlcach, Starostwo Powiatowe w Węgrowie.
Sponsorzy: WFOŚ i GW w Warszawie, Wojewódzki Konserwator Przyrody w Warszawie, Petro Bank LG, osoby prywatne.

 

Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"
ul. Jagiełły 10
08-110 Siedlce
tel. 0 25/ 632 77 78
e-mail: biuro@bocian.org.pl
www: http://www.bocian.org.pl
Ireneusz Kaługa
e-mail: irek@bocian.org.pl
min
 
min

bocian biały

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites