pit2024

Aktywna ochrona płomykówki w obiektach sakralnych

mala fotka

Zasadniczym celem projektu jest stworzenie bezpiecznych warunków rozrodu dla płomykówki ( płomykówka ). Obiekty sakralne są optymalne dla tego gatunku, bowiem gwarantują duże bezpieczeństwo lęgów. Dlatego też podjęcie działań w odniesieniu do takich budynków jest kluczową formą ochrony płomykówki, postulowaną także w publikacjach naukowych i popularno-naukowych. W wyniku wprowadzania nowoczesnego typu architektury, gdzie budynki sakralne pozbawione są odpowiednich ukryć, oraz zwiększającej się liczby remontów poddaszy i wież kościelnych, niezbędne jest podjęcie proponowanych form ochrony czynnej dla utrzymania malejącej liczebności tego ptaka.
Dodatkowym celem projektu jest ochrona kolonii rozrodczych nietoperzy.

Okresem realizacji pierwszej, regionalnej fazy projektu był rok 2000. Dzięki nawiązaniu współpracy z właścicielami obiektów i administracją kościelną udało się przystosować obiekty sakralne do swobodnego zasiedlenia i na strychach kościołów założono 101 specjalnych budek lęgowych dla płomykówki. Podsumowaniem działań było wydanie folderu o ochronie wspomnianych gatunków. W grudniu 2000 roku projekt otrzymał II nagrodę Fundacji Ford Motor Company w dziedzinie Ochrony Środowiska i Dziedzictwa Kulturowego.

W roku 2002 rozpoczęto realizację ogólnopolskiej fazy projektu. W wyniku prac prowadzonych w 11 województwach - w 1080 obiektach rozwieszono budki dla płomykówki. W roku 2003 skontrolowano zajęcie przez nie budek. W ok. 6% budek stwierdzono odwiedzanie przez płomykówkę, z czego w 9 budkach obserwowano jej lęgi. Mały stopień zajęcia budek może być spowodowany tym, że część budek była wieszana już w trakcie sezonu lęgowego płomykówki. Skontrolowano również 101 budek rozwieszonych w roku 2000 – w 12,6% budek stwierdzono lęgi, zaś w dalszych - w ponad 8% odwiedzanie ich przez sowę.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez przychylnego nastawienia instytucji kościelnych.

Współpracownicy: Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody, Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra", Zachodniopomorskie Towarzystwo Ornitologiczne.
Sponsorzy: Program Małych Dotacji Globalnego Funduszu Ochrony Środowiska GEF, SGP/UNDP; Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Warszawie; Fundacja EkoFundusz, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Olsztynie,

 

Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"
ul. Jagiełły 10
08-110 Siedlce
tel. 0 25/ 632 77 78
e-mail: biuro@bocian.org.pl
www: http://www.bocian.org.pl
Marek Kowalski
e-mail: biuro@bocian.org.pl

 


płomykówka

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites