pit2024

Program aktywnej ochrony kraski w Polsce

Obserwuje się zastraszająco szybki spadek liczebności kraski  (Kraska) w kraju oraz nieskuteczność dotychczasowych przepisów ochronnych - to podstawowe uzasadnienie realizacji projektu dotyczącego jej aktywnej ochrony.

mala fotka
Celem projektu, realizowanego w latach 1997 i 1998, była inwentaryzacja stanowisk lęgowych kraski w Polsce - poprzez sporządzenie dokumentacji stref ochronnych dla stanowisk nowo wykrytych i przekazanie jej odnośnym Wojewódzkim Konserwatorom Przyrody. Zamierzeniem było dokonanie oceny funkcjonowania stref wcześniej utworzonych, jak i ocena efektywności zajmowania przez kraski budek lęgowych. Do celów projektu należała także ochrona unikatowych walorów przyrodniczych obszarów powstałych w wyniku długotrwałego, ekstensywnego gospodarowania rolniczego.
W wyniku prowadzonej działalności edukacyjnej nawiązano współpracę z władzami lokalnymi oraz wydano plakat omawiający ochronę tego gatunku w Polsce. Udało się wykryć i zinwentaryzować pary lęgowe w całym kraju. Opracowano 70 stref ochronnych dla stanowisk lęgowych kraski oraz listę zagrożeń polskiej populacji tego ptaka.


Sponsor strategiczny:
Program Małych Dotacji Globalnego Funduszu Środowiska (GEF/SGP, UNDP)


Inni Sponsorzy: Nadleśnictwo Parciaki, Nadleśnictwo Ostrołęka

Uczestnicy: Radomsko-Kieleckie Towarzystwo Przyrodnicze, Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
oraz Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne.

 

Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"
ul. Jagiełły 10
08-110 Siedlce
tel. 0 25/ 632 77 78
e-mail: biuro@bocian.org.pl
www: http://www.bocian.org.pl
Andrzej Górski
e-mail: andrzejg@matman.uwm.edu.pl

 


kraska

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites