pit2024
30 kwietnia 2010

Ochrona ptaków gniazdujących w budynkach – Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków

mala fotka

 

zasięg projektu – Warszawa
 
Do gatunków najczęściej zakładających gniazda na budynkach należą: gołąb miejski, wróbel, jerzyk, oknówka, szpak, pustułka, kawka i wiele innych. Ptaki gniazdujące na budynkach stanowią często jedyny element dzikiej przyrody w centrach miast. Oprócz walorów estetycznych pełnią również ważne funkcje w ekosystemach miejskich, choćby przez redukowanie liczebności uciążliwych owadów.
Nowoczesne budownictwo oraz remonty i modernizacje pozbawiają ptaki dotychczasowych miejsc lęgowych w budynkach. Przyczynia się do tego zwłaszcza zamykanie otworów wentylacyjnych, gdzie gniazda zakłada większość gatunków lęgowych w takim środowisku. Niektóre gatunki tak znacznie przystosowały się do gniazdowania na budynkach, że stały się one głównym miejsce lęgów w naszym kraju (kawka, jerzyk, oknówka), tym samym umożliwienie im odbywania lęgów jest warunkiem ich przetrwania w naszym kraju.
W zasadzie wszystkie gatunki ptaków, które gniazdują w budynkach regularnie lub okazjonalnie, są objęte w Polsce ochroną ścisłą. Niestety podczas różnych prac remontowych i innych czynności zasady ochrony gatunkowej są często łamane (często nieświadomie), a wiele gniazd i lęgów ulega zniszczeniu. STOP co roku podejmuje działania w celu ochrony ptaków lęgowych na budynkach w Warszawie. W większości przypadków polegają one na interweniowaniu podczas niewłaściwie prowadzonych prac na budynkach (prace w okresie lęgowym, stosowanie rozwiązań uniemożliwiających ptakom dostęp do miejsc gniazdowych), na bieżącym konsultowaniu trwających prac przez eksperta – ornitologa oraz na edukowaniu władz lokalnych. W skrajnych przypadkach nie stosowania się do zaleceń STOP kierował sprawy do sądów (kilka wyroków grzywny za niewłaściwie prowadzone prace i niszczenie gniazd ptaków). Duży udział w nagłośnieniu działań STOP miały lokalne media (audycje w radiu Tok FM, artykuły w „Polityce” i „Gazecie Stołecznej”.
Jak można pomóc?: Znaczny udział w działaniach STOP mają mieszkańcy warszawskich osiedli. Zagrożenie dla ptaków gniazdujących w budynkach może zgłosić do STOP każdy, kto jest świadkiem łamania przepisów o ochronie zwierząt. Warto takie łamanie prawa dokumentować na fotografiach.
 

 

min
 
min
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites