pit2024

Zalew Szczeciński

mala fotka

województwo zachodniopomorskie

 
 
Lokalizacja obszaru
Ostoja zajmuje polską część Zalewu Szczecińskiego z przyległymi terenami, lasami, gruntami ornymi, łąkami pastwiskami. Akwen wodny to zatoka Morza Bałtyckiego, oddzielona od niego wyspami Wolin i Uznam, do niego uchodzą rzeki Odra, Wkra i Piana. Na południe ostoja przeciąga się na Roztokę Odrzańską i ujście Odry Zachodniej do wysokości Polic, obejmuje tam wyspy: Karw Wielki, Długi Ostrów i Radzin.
 
Podstawowe informacje o obszarze.
 
Powierzchnia ostoi Zalew SzczeciÅ„ski to ponad 47 tysiÄ™cy hektarów, z czego 80% stanowi woda, reszta to przylegÅ‚e tereny lÄ…dowe. Wody Zalewu sÄ… pÅ‚ytkie, Å›rednia gÅ‚Ä™bokość to 3,8 m i żyzne z dużą iloÅ›ciÄ… organizmów bentosowych, co stanowi idealnÄ… bazÄ™ żerowiskowÄ… dla tysiÄ™cy kaczek nurkujÄ…cych. W zbiorniku wystÄ™puje nieznaczne zasolenie 0,5 – 2,0 promili, zwiÄ™kszajÄ…ce siÄ™ zimÄ… i przy wiatrach północnych, kiedy to wystÄ™puje zjawisko tak zwanej cofki – wtÅ‚aczanie wody morskiej z BaÅ‚tyku poprzez DziwnÄ™ i ÅšwinÄ™. WÅ›ród zwierzÄ…t oprócz ptaków na uwagÄ™ zasÅ‚ugujÄ… niewÄ…tpliwe ryby. Jest to najbogatszy w gatunki akwen w Polsce, wystÄ™pujÄ… tu wszystkie polskie gatunki ryb karpiowatych, a z innych ciekawych spotkać tu można sandacza, miÄ™tusa, suma, troć wÄ™drownÄ…, a także takie rzadkoÅ›ci jak: aloza, certa czy ciosa. Zalew SzczeciÅ„ski to również jedno z ważniejszych tarlisk ryb.
 
 
 
Główne walory przyrodnicze.
Gatunki ptaków charakterystyczne dla danego obszaru.
 
WyróżniajÄ…cÄ… siÄ™ grupÄ… zwierzÄ…t w obrÄ™bie Zalewu SzczeciÅ„skiego sÄ… ptaki, które można tu obserwować przez caÅ‚y rok. Jest to ostoja ptasia o randze europejskiej. WystÄ™puje tu przy najmniej 25 gatunków ptaków z zaÅ‚Ä…cznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 9 gatunków z Polskiej Czerwonej KsiÄ™gi. Ostoja ta ma szczególne znaczenie dla ptaków migrujÄ…cych i zimujÄ…cych. W okresie wÄ™drówek wystÄ™puje tu przynajmniej 1% populacji szlaku wÄ™drownego wielu gatunków, sÄ… to miedzy innymi: Å‚abÄ™dź krzykliwy, rybitwa czarna, czernica, ogorzaÅ‚ka, nurogęś, gÄ…goÅ‚, gÅ‚owienka, Å‚yska. Ptaki wodno – bÅ‚otne przebywajÄ… tu w okresie pozalÄ™gowym w ogromnych iloÅ›ciach przekraczajÄ…cych niekiedy 250 tysiÄ™cy osobników. W ciÄ…gu zimy przebywa tu 1% populacji takich gatunków jak: Å‚abÄ™dź krzykliwy, gÄ…goÅ‚, bielaczek, nurogęś, ogorzaÅ‚ka i bielik.
Charakterystyczne dla Zalewu ptaki lęgowe gnieżdżące się w liczbie przekraczającej 1% krajowej populacji to: gęgawa, czernica, kania czarna, bielik, perkoz dwuczuby, kropiatka, sieweczka obrożna, ohar i inne.
 
Szczegółowe wskazówki dla obserwatora (co, gdzie i kiedy najlepiej obserwować)
 
Wiosna – Podczas przelotu wiosennego na terenie caÅ‚ego Zalewu SzczeciÅ„skiego można obserwować liczne ptaki wÄ™drowne w szczególnoÅ›ci wodno – bÅ‚otne. Jest to ważny zbiornik na trasie europejskich wÄ™drówek ptaków, zatrzymujÄ… siÄ™ tu wielotysiÄ™czne stada gÄ™si i kaczek.
W okresie lęgowym na uwagę zasługuje jedno z największych zagęszczeń bielika w Polsce a prawdopodobnie nawet w całej Europie. Oczywiście gnieżdżą się one nie tylko w obrębie tej ostoi, ale przede wszystkim w otaczających lasach Puszczy Goleniowskiej, Wkrzńskiej i Wolińskiego Parku Narodowego a Zalew wykorzystują do polowań. Spośród innych ptaków szponiastych można tu stosunkowo często spotkać kanię rudą, kanię czarną i błotniaka stawowego. W trzcinach gniazduje bąk, w podmokłych szuwarach kropiatka, a na łąkach i pastwiskach derkacz.
 
Lato – Niektóre ptaki latem wciąż gniazdujÄ…, w tym okresie również warto wybrać siÄ™ nad Zalew, zaczynajÄ… wtedy przelot ptaki siewkowe: brodźce i biegusy oraz rybitwy. Nad wodami zalewu Å‚atwo jest latem obserwować polujÄ…cego bielika, kaniÄ™ rudÄ… a czasem nawet ryboÅ‚owa. W portach, na przykÅ‚ad w Trzebieży jest dobre miejsce do obserwacji mew, gdzie można obserwować wszystkie powszechnie w Polsce wystÄ™pujÄ…ce gatunki z tej grupy.
 
 
JesieÅ„ – JesieÅ„ to czas spektakularnych przelotów i zgromadzeÅ„ na noclegowiskach. Na Zalewie znajdujÄ… siÄ™ noclegowiska gÄ™si biaÅ‚oczelnych i zbożowych, można wtedy z miejsc wyżej poÅ‚ożonych obserwować o Å›wicie wyloty a o zmroku zloty wielotysiÄ™cznych stad tych ptaków. JesieniÄ… zaczynajÄ… pojawić siÄ™ również stada kaczek nurkujÄ…cych kilkudziesiÄ™cio a nawet kilkuset tysiÄ™czne stada czernic, gÅ‚owienek i ogorzaÅ‚ek żerujÄ… na pÅ‚ytkich wodach żywiÄ…c siÄ™ miÄ™czakami. Na wodach trochÄ™ gÅ‚Ä™bszych, czasem nawet na samym Å›rodku Zalewu żerujÄ… nurogÄ™si żywiÄ…c siÄ™ rybami. W mniejszej iloÅ›ci na Zalewie można spotkać ptaki typowo morskie jak nury czarnoszyi i rdzawoszyi, szlachar, uchla, markaczka czy lodówka.
 
 
Zima – Zalew SzczeciÅ„ski to najlepsze w Polsce miejsce do obserwacji zimujÄ…cych bielaczków przebywa ich tu wtedy nawet do 30 tysiÄ™cy, zimujÄ… tu także w sporych iloÅ›ciach nurogęś i ogorzaÅ‚ka. W cieplejsze zimy, gdy nie zamarzajÄ… zbiorniki wodne zimujÄ… tu gÄ™si zbożowe, biaÅ‚oczelne i gÄ™gawy. Na obszarze ostoi gromadzi siÄ™ wtedy wiele tysiÄ™cy wspomnianych powyżej ptaków wodnych, wtedy mogÄ… siÄ™ tu również pojawić markaczki, szlachary i nury. Stada ptaków wodnych przyciÄ…gajÄ… drapieżniki głównie bieliki, można tu wtedy obserwować nawet kilkadziesiÄ…t bielików siedzÄ…cych w bliskim sÄ…siedztwie.
 
 
Dojazd
 
Wybierając się nad Zalew Szczeciński mamy dwie możliwości, albo jechać na Północny zachód od Szczecina w stronę Trzebieży i dalej do Nowego Warpna, albo na północ od Szczecina drogą do Świnoujścia. Po to by obserwować ptaki pieszo najlepiej jest się wybrać w trasę wzdłuż wybrzeża. Na przykład drogą 114 na północ od Szczecina do Trzebieży i stamtąd brzegiem na zachód w stronę Nowego Warpna. Albo inna opcja, krajową drogą nr 3 jedziemy ze Szczecina w stronę Międzyzdrojów, można zatrzymać się po drodze w Wolinie i odwiedzić półwysep Rów idąc z Wolina na południe, dalej jeszcze przed Międzyzdrojami skręcamy w lewo na Lubin (po drodze Wicko i Wapnica). Z Lubina można przejść się wzdłuż północnego brzegu Zalewu kierując się na wschód w stronę Karnocic. Szczególnie atrakcyjne są odcinki gdzie występują klify, mamy wtedy wspaniały widok na panoramę Zalewu, przydatna byłaby wtedy luneta. Z uwagi na duży obszar powierzchni wodnej czasem, gdy ptaki siedzą daleko nawet z lunetą ciężko jest je obserwować. Żeby dokładnie policzyć ptaki na tym akwenie ornitolodzy muszą prowadzić monitoring z samolotu. Najlepszym sposobem do obserwacji ptaków wodnych jest rejs statkiem białej floty. Prawie każda większa miejscowość nad Zalewem posiada takie statki. Są na przykład wodoloty ze Szczecina do Świnoujścia.
 
 
 
 
Warunki turystyczne (w tym linki do stron prezentujÄ…cych ofertÄ™ turystycznÄ… obszaru)
 
Warunki turystyczne w okolicach Zalewu Szczecińskiego są bardzo dobre, praktycznie w każdej miejscowości wokół Zalewu znajdują się hotele, pensjonaty i agroturystyka.
Lista kilku gospodarstw agroturystycznych w okolicach Wolina znajduje się w poniższym linku:
a w Stepnicy tu:
 
 
UsÅ‚ugi przewodnickie z zakresu „bird-watchingu”:
 
Organizacja wycieczek przyrodniczo-krajobrazowych i ornitologicznych

wykaz pozycji w tej kategorii : Ptasia Mapa Polski → wykaz → alfabetyczny
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 29
  1. Dolina Środkowej Wisły
  2. Jezioro Miedwie i okolice
  3. Ostoja Biebrzańska
  4. Ostoja Nadgoplańska
  5. Puszcza Białowieska
  6. Puszcza Knyszyńska
  7. Stawy WielikÄ…t i Las Tworkowski
  8. Tatry
  9. Ujście Warty
  10. Ujście Wisły
  11. Zalew Szczeciński
  12. Zalew Wiślany
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites