pit2024

Zalew Wiślany

mala fotka

województwo warmińsko-mazurskie

 
 
Lokalizacja obszaru
Ostoja położona jest w północnej części województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Obszar Natura 2000 obejmuje tutaj polską część wód Zalewu wraz z różnej szerokości strefą przybrzeżną. Ostoję od północy odcina od Morza Bałtyckiego wąski pas lądu - Mierzeja Wiślana, od wschodu granica obszaru Natura 2000 pokrywa się z granicą państwa przecinając Zalew, a od południa i zachodu przebiega wzdłuż wybrzeża oraz okolic miejscowości takich jak Frombork, Elbląg i Kąty Rybackie.
 
Podstawowe informacje o obszarze
OstojÄ™ stanowiÄ… w wiÄ™kszoÅ›ci wody Zalewu WiÅ›lanego, pozostaÅ‚a część to głównie duże obszary przybrzeżne poroÅ›niÄ™te trzcinami, paÅ‚kÄ… i oczeretami, które tworzÄ… nieraz pas szerokoÅ›ci do 1 km. PozostaÅ‚e obszary ostoi to torfowy fragment lÄ…du na Mierzei WiÅ›lanej koÅ‚o Przebrna oraz las Å‚Ä™gowy w okolicy rezerwatu „UjÅ›cie Nogatu”. Duże poÅ‚acie wody w zatokach (ElblÄ…skiej, w okolicy KÄ…tów Rybackich oraz UjÅ›cia Nogatu) pokrywajÄ… grążele żółte oraz grzybienie biaÅ‚e. Sam Zalew jest pÅ‚ytkim zbiornikiem wód sÅ‚onawych. Wody sÅ‚odkie docierajÄ… tu z rzek: Nogat, ElblÄ…g, PasÅ‚Ä™ka i z kilku mniejszych a wraz z nimi niestety również zanieczyszczenia organiczne, w zwiÄ…zku z czym zbiornik jest silnie zeutrofizowany. Wody sÅ‚one dostajÄ… siÄ™ do Zalewu przez 400-metrowej szerokoÅ›ci kanaÅ‚ – tzw. CieÅ›ninÄ™ PilawskÄ… – w rosyjskiej części zbiornika. W zwiÄ…zku z istnieniem tego przekopu zasolenie wód Zalewu a zwÅ‚aszcza ich poziom może siÄ™ bardzo dynamicznie zmieniać, nawet w ciÄ…gu dnia. Na Zalewie prowadzone jest intensywne rybołówstwo, a w okolicach rozwija siÄ™ dość intensywnie turystyka.
 
Główne walory przyrodnicze.
Gatunki ptaków charakterystyczne dla danego obszaru.
Zalew WiÅ›lany jest miejscem najliczniejszej w Polsce i jednych z najwiÄ™kszych w Europie kolonii lÄ™gowej kormoranów (do ok. 11500 par), ważnym w kraju miejscem w czasie lÄ™gów czapli siwej (do 800 ptaków), heÅ‚miatki, gÄ™gawy, ohara, pÅ‚askonosa, perkoza dwuczubego, Å›mieszki, brzÄ™czki, bielika. W stosunkowo dużej liczebnoÅ›ci wystÄ™pujÄ… też: bÄ…k, bÄ…czek, bocian biaÅ‚y, cyranka, cyraneczka. W czasie wÄ™drówki, przez Zalew WiÅ›lany przebiega duża część szlaku migracyjnego bielaczka, cyraneczki, gÄ™si biaÅ‚oczelnej i zbożowej, rożeÅ„ca, czernicy, gÅ‚owienki i mewy maÅ‚ej. Stosunkowo duże koncentracje osiÄ…ga Å‚abÄ™dź krzykliwy i niemy (jedno z najwiÄ™kszych pierzowisk tego gatunku w kraju – do 3500 osobników), gÄ…goÅ‚ i Å‚Ä™czak. ZimÄ… wystÄ™puje tu szczególnie duża część szlaku wÄ™drówkowego bielaczka i mewy srebrzystej, licznie wystÄ™puje zimÄ… bernikla kanadyjska (do 1300 ptaków).
 
Szczegółowe wskazówki dla obserwatora (co, gdzie i kiedy najlepiej obserwować)
Wiosna – najatrakcyjniejszy w tym czasie jest caÅ‚y pas przybrzeżny ostoi, a zwÅ‚aszcza w Zatoce ElblÄ…skiej i w rejonie ujÅ›cia PasÅ‚Ä™ki. ObowiÄ…zkowo należy odwiedzić koloniÄ™ kormoranów w KÄ…tach Rybackich. W tym czasie warto również polecić rejony, nieco dzikiej i podmokÅ‚ej części zachodniej (pamiÄ™tamy o kaloszach/woderach!). JeÅ›li nie bÄ™dziemy w stanie wypatrzyć części ptaków, dadzÄ… znać o sobie charakterystycznymi gÅ‚osami godowymi – np. kropiatka, brzÄ™czka, bÄ…k czy liczny tu trzciniak. W częściach poroÅ›niÄ™tych roÅ›linnoÅ›ciÄ… wynurzonÄ… (patrz wyżej) można spotkać liczne w niektóre lata rybitwy czarne czy biaÅ‚owÄ…se. W tych okolicach oraz w szuwarach można spotkać wiele gatunków kaczek, problemem może być jednak dotarcie do części z tych miejsc ze wzglÄ™du na bardzo rozlegÅ‚e poÅ‚acie szuwarowisk. W zależnoÅ›ci od tego jak mocno jesteÅ›my nastawieni na szukanie dzikiej przyrody nad Zalewem, należy wybrać wygodne obuwie trekkingowe, kalosze, wodery czy nawet spodniobuty (dotyczy to każdej z pór roku!).
 
Lato – najmniej ciekawy okres, po wiosennych godach ptaki przeważnie w ciszy opiekujÄ… siÄ™ mÅ‚odymi, pod koniec lata można wypatrywać pierwszych ptasich wÄ™drowców. Wczesnym latem nie warto przeszkadzać ptakom w wychowie mÅ‚odych, zwÅ‚aszcza, że przez swoje skryte w tym czasie zachowanie, mogÄ… pozostać dla nas niezauważone.
 
JesieÅ„ – jest to jedna z najlepszych pór na obserwacje licznych migrujÄ…cych a częściowo już przylatujÄ…cych na zimowisko ptaków. Należy pamiÄ™tać o zabraniu lornetki, bardzo uprzyjemni i uÅ‚atwi podglÄ…danie ptaków luneta. O tej porze najwiÄ™cej ptaków gromadzi siÄ™ w zatokach Zalewu (kanaÅ‚ ElblÄ…ski, zatoka w KÄ…tach Rybackich oraz ujÅ›cie Nogatu).
Jesienią, zwłaszcza z Mierzei Wiślanej i wzniesień w okolicy Piasków i Krynicy Morskiej można doświadczyć fenomenu migracji ptaków drapieżnych (jak również wróblowych, krukowatych czy gołębi), które mogą przemieszczać się w liczbie kilkudziesięciu tysięcy dziennie (więcej na www.kuling.org.pl).
 
Zima – jest również atrakcyjnym czasem na obserwacje ptaków wodnych, zimujÄ… tu nieraz spore ich stada. Szczególnie atrakcyjne mogÄ… być ‘egzotyczne’ bernikle kanadyjskie (do 1300 ptaków). Trzeba pamiÄ™tać, że w sroższe zimy Zalew może zamarzać! JeÅ›li tak siÄ™ nie stanie możemy liczyć na stada bielaczków, czernic, nurogÄ™si, gÄ…gołów i mew. Na zimowy skÅ‚ad ptasiej menażerii wpÅ‚ywa to ‘jaka jest zima’ (w cieplejsze zimy można liczyć na wiÄ™kszÄ… różnorodność i liczbÄ™ ptaków), czy (i na ile) zbiornik zamarza oraz jakie warunki panujÄ… na okolicznych alternatywnych zimowiskach. Ptaki obserwujemy z tych samych miejsc co jesieniÄ….
 
Dojazd
 
Do północnej części ostoi, od strony Mierzei Wiślanej dotrzemy drogą wojewódzką nr 501 z Gdańska (PKS lub samochód). Do części południowej od Zatoki Elbląskiej i ujścia Pasłęki i rozległych szuwarów trzcinowych na południu dotrzemy drogami wojewódzkimi nr 503 i 504, do których dojazd zapewnią prowadzące przez Elbląg drogi krajowe 7 i 22, oraz międzynarodowa E77 (PKS, samochód). Znajdziemy tu również trasy rowerowe przebiegające blisko granic ostoi, gdzie będziemy mieli możliwość posłuchać lub zobaczyć część ptaków, zarówno w okresie lęgowym jak i na przelocie czy podczas zimowania. Np. trasa Braniewo - Nowa Pasłęka - Frombork (22,5 km), którą można rozpocząć w Nowej Pasłęce lub Fromborku oraz trasa Frombork - Krynica Morska - Kąty Rybackie (26,4 km), która z Fromborka wiedzie statkiem pasażerskim do Krynicy Morskiej, zatem można ją również rozpocząć w Krynicy lub Kątach Rybackich. Punkty widokowe na Zatokę znajdują się na zachód od Krynicy Morskiej, pomiędzy Przebrnem a Skowronkami oraz w okolicy ujścia Wisły Królewieckiej.
 
Warunki turystyczne (w tym linki do stron prezentujÄ…cych ofertÄ™ turystycznÄ… obszaru)
 
Bogatą ofertę turystyczną i bazę noclegową zapewnią takie miejscowości jak: Elbląg, Braniewo czy Krynica Morska.
 
UsÅ‚ugi przewodnickie z zakresu „bird-watchingu” (o ile sÄ… dostÄ™pne)
Brak

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : Ptasia Mapa Polski → wykaz → alfabetyczny
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 29
  1. Bagno Wizna
  2. Bieszczady
  3. BÅ‚ota Rakutowskie
  4. Delta Åšwiny
  5. Dolina Baryczy
  6. Dolina Dolnej Odry
  7. Dolina Górnej Narwi
  8. Dolina Górnej Wisły
  9. Bagienna Dolina Narwi
  10. Dolina Kostrzynia
  11. Dolina Liwca
  12. Dolina Nidy
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites