Zbiornik Nyski

mala fotka

województwo opolskie

 
Lokalizacja obszaru
Zbiornik leży w środkowym odcinku Doliny Nysy Kłodzkiej, pomiędzy miejscowościami Otmuchów i Nysa, w południowo-zachodniej części województwa opolskiego. Powyżej zbiornika na długości 15 km znajdują się trzy zbiorniki (Otmuchów, Kozielno i Topola).
 
Podstawowe informacje o obszarze.
Duży zbiornik zaporowy na Nysie Kłodzkiej. Północny brzeg zbiornika stanowi naturalna wysoka skarpa z piaszczystymi plażami u podnóża, wykorzystywanymi do celów rekreacyjnych, natomiast od wschodu i południa otoczony jest sztucznym obwałowaniem. Bezpośrednie sąsiedztwo zbiornika to pola uprawne oraz kilka niewielkich kęp zadrzewień. W południowo-zachodniej części zbiornika wydobywany jest żwir. W wyniku działalności kopalni na zbiorniku powstało kilka różnej wielkości wysp. Roślinność szuwarowa jest uboga, kilka hektarów płatów trzciny i pałki występuje tylko w południowej części zbiornika. Płytsze miejsca w części zachodniej i południowej porośnięte są turzycowiskami i łozowiskami, tworzącymi pas o szerokości kilkudziesięciu metrów. Wahania poziomu wody sięgają 6-7 m, przy niskich stanach odsłaniane jest błotniste dno. Linia brzegowa jest urozmaicona, z licznymi zatokami i mieliznami, stanowi dogodne miejsce dla przelotnych ptaków wodno-błotnych. Od kilku lat w zbiorniku utrzymywany jest średni poziom wody, który spowodował zarośnięcie najwyżej położonych płycizn i bardzo rzadkie pojawianie się błotnistego dna w okresie jesiennej migracji. W 2008 r. ostoja została wpisana na listę obszarów chronionych sieci Natura 2000.
 
Główne walory przyrodnicze. Gatunki ptaków charakterystyczne dla danego obszaru.
Ostoja ptasia o randze europejskiej, ważna głównie dla migrujących ptaków wodno-błotnych. W okresie jesiennym liczba obserwowanych kaczek i gęsi regularnie sięga 20000-30000 os. Przy odpowiednio niskim poziomie wody jest to również ważny obszar wypoczynkowy i żerowiskowy dla siewkowatych. Regularnie zimuje tutaj ponad 2000-3000 os. gęsi zbożowej i gęsi białoczelnej. Wiosną na zbiorniku, na kilku wyspach znajduję się, licząca 2-4 tysiące par, kolonia śmieszki, w której gniazda zakładają również mewy czarnogłowe, rybitwy rzeczne, białoczelne i kilka gatunków blaszkodziobych (krzyżówka, czernica, krakwa, głowienka).
 
Szczegółowe wskazówki dla obserwatora (co, gdzie i kiedy najlepiej obserwować)
O każdej porze roku, z wyjątkiem mroźnych zim, najatrakcyjniejszą częścią zbiornika jest południowy brzeg.
 
Wiosną najatrakcyjniejszym miejscem jest kolonia mew położona w części południowo-zachodniej, blisko wału. W trakcie skrupulatnego przeglądania wysp pośród śmieszek można dostrzec lęgowe mewy pospolite i czarnogłowe, na wyspach z ubogą roślinnością gniazdują rybitwy rzeczne i bardzo rzadkie w tej części Polski rybitwy białoczelne.
 
Latem warto odwiedzić zatokę położoną między Kwiatkowem a Bukowem, na stawach które pojawiąją się przy średnich poziomach wody w zbiorniku, przy odrobinie szczęścia i cierpliwości zaobserwujemy kilka gatunków chruścieli: wodniki, kokoszki, kropiatki, a nawet zielonki. Przy niższych poziomach wód pojawiają się błotniste płycizny na kórych żerują i odpoczywają piersze przelatujące siewkowce.
 
Jesień - w tym okresie obserwacje uzależnione są bardzo od poziomu wody im niższy tym bardziej teren staje się atrakcyjny dla ptaków. Pojawiające się błotniste płycizny potrafią przyciągnąć setki siewkowców które wracają z dalekiej północy z lęgowisk i zatrzymują się by uzupełnić zapasy energetyczne przed dalszą podróżą do zachodniej Europy oraz Afryki.
 
Zima - przy zlodzonym zbiorniku warto odwiedzić ujście rzeki do zbiornika przy miejscowości Wójcice, w łagodniejsze zimy ptaki blaszkodziobe gromadzą się wzdłuż północnego brzegu, bardzo często w rejonie miejscowości Głębinów.
 
Dojazd
Do długiego południowego brzegu można dojechać w trzech miejscach:
1) jadąc z Nysy należy skręcić do Siestrzechowic i dojechać na sam koniec miejscowości do wału, po przejściu betonowego mostku i wejściu na wał można obserwować „wschodnią zatokę”, po wschodniej stronie kończącą się lasem łęgowym w ujściu Białej Głuchołaskiej a po zachodniej zaroślami wierzbowymi w okolicach wsi Kwiatków. W zatoce błota pojawią się dopiero przy bardzo niskich poziomach wody. Jest to najlepsze miejsce dla dużych wycieczek poruszających się autokarami.
2) kolejny zjazd do dobrego punktu obserwacyjnego znajduje się w miejsowości Kwiatków, przy kościele należy skręcić w polną drogę wyłożoną betonowymi płytami i dojechać do ogrodzonego sadu (tu warto zostawić samochód), następnie należy skręcić w lewo i iść cały czas wzdłuż płotu kierując się na północ aż do wzniesienia z którego rozciąga sie widok na „zachodnią zatokę”
3)jadąc z Nysy należy skręcić w miejscowości Buków przy budynku straży pożarnej w prawo, przejechać całą miejscowość i skręcić w prawo na drogę gruntową za ostatnim gospodarstwem po prawej stronie, po pokonaniu ok 1km w lesie skręcamy w lewo na wał zbiornika, po kilkuset metrach napotkamy drogi zjazdowe z wału przy których warto zaparkować samochód.
 
Warunki turystyczne (w tym linki do stron prezentujących ofertę turystyczną obszaru)
Ośrodki wypoczynkowe i kwatery agroturystyczne, oferujące noclegi i wyżywienie w szerokim przedziale cenowym, znajdują się na północnym brzegu, w miejscowościach Wójcice, Głębinów i Nysa (Skorochów), można również skorzystać z miejsc oferowanych nad pobliskim Zbiornikiem Otmuchowskim.
 
 
Usługi przewodnickie z zakresu „bird-watchingu” (o ile są dostępne)
Brak

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : Ptasia Mapa Polski → wykaz → alfabetyczny
 1. 1 - 12
 2. 13 - 24
 3. 25 - 29
 1. Bagno Wizna
 2. Bieszczady
 3. Błota Rakutowskie
 4. Delta Świny
 5. Dolina Baryczy
 6. Dolina Dolnej Odry
 7. Dolina Górnej Narwi
 8. Dolina Górnej Wisły
 9. Bagienna Dolina Narwi
 10. Dolina Kostrzynia
 11. Dolina Liwca
 12. Dolina Nidy
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites