pit2024

Zbiornik Nyski

mala fotka

województwo opolskie

 
Lokalizacja obszaru
Zbiornik leży w środkowym odcinku Doliny Nysy Kłodzkiej, pomiędzy miejscowościami Otmuchów i Nysa, w południowo-zachodniej części województwa opolskiego. Powyżej zbiornika na długości 15 km znajdują się trzy zbiorniki (Otmuchów, Kozielno i Topola).
 
Podstawowe informacje o obszarze.
Duży zbiornik zaporowy na Nysie Kłodzkiej. Północny brzeg zbiornika stanowi naturalna wysoka skarpa z piaszczystymi plażami u podnóża, wykorzystywanymi do celów rekreacyjnych, natomiast od wschodu i południa otoczony jest sztucznym obwałowaniem. Bezpośrednie sąsiedztwo zbiornika to pola uprawne oraz kilka niewielkich kęp zadrzewień. W południowo-zachodniej części zbiornika wydobywany jest żwir. W wyniku działalności kopalni na zbiorniku powstało kilka różnej wielkości wysp. Roślinność szuwarowa jest uboga, kilka hektarów płatów trzciny i pałki występuje tylko w południowej części zbiornika. Płytsze miejsca w części zachodniej i południowej porośnięte są turzycowiskami i łozowiskami, tworzącymi pas o szerokości kilkudziesięciu metrów. Wahania poziomu wody sięgają 6-7 m, przy niskich stanach odsłaniane jest błotniste dno. Linia brzegowa jest urozmaicona, z licznymi zatokami i mieliznami, stanowi dogodne miejsce dla przelotnych ptaków wodno-błotnych. Od kilku lat w zbiorniku utrzymywany jest średni poziom wody, który spowodował zarośnięcie najwyżej położonych płycizn i bardzo rzadkie pojawianie się błotnistego dna w okresie jesiennej migracji. W 2008 r. ostoja została wpisana na listę obszarów chronionych sieci Natura 2000.
 
Główne walory przyrodnicze. Gatunki ptaków charakterystyczne dla danego obszaru.
Ostoja ptasia o randze europejskiej, ważna głównie dla migrujących ptaków wodno-błotnych. W okresie jesiennym liczba obserwowanych kaczek i gęsi regularnie sięga 20000-30000 os. Przy odpowiednio niskim poziomie wody jest to również ważny obszar wypoczynkowy i żerowiskowy dla siewkowatych. Regularnie zimuje tutaj ponad 2000-3000 os. gęsi zbożowej i gęsi białoczelnej. Wiosną na zbiorniku, na kilku wyspach znajduję się, licząca 2-4 tysiące par, kolonia śmieszki, w której gniazda zakładają również mewy czarnogłowe, rybitwy rzeczne, białoczelne i kilka gatunków blaszkodziobych (krzyżówka, czernica, krakwa, głowienka).
 
Szczegółowe wskazówki dla obserwatora (co, gdzie i kiedy najlepiej obserwować)
O każdej porze roku, z wyjątkiem mroźnych zim, najatrakcyjniejszą częścią zbiornika jest południowy brzeg.
 
Wiosną najatrakcyjniejszym miejscem jest kolonia mew położona w części południowo-zachodniej, blisko wału. W trakcie skrupulatnego przeglądania wysp pośród śmieszek można dostrzec lęgowe mewy pospolite i czarnogłowe, na wyspach z ubogą roślinnością gniazdują rybitwy rzeczne i bardzo rzadkie w tej części Polski rybitwy białoczelne.
 
Latem warto odwiedzić zatokę położoną między Kwiatkowem a Bukowem, na stawach które pojawiąją się przy średnich poziomach wody w zbiorniku, przy odrobinie szczęścia i cierpliwości zaobserwujemy kilka gatunków chruścieli: wodniki, kokoszki, kropiatki, a nawet zielonki. Przy niższych poziomach wód pojawiają się błotniste płycizny na kórych żerują i odpoczywają piersze przelatujące siewkowce.
 
Jesień - w tym okresie obserwacje uzależnione są bardzo od poziomu wody im niższy tym bardziej teren staje się atrakcyjny dla ptaków. Pojawiające się błotniste płycizny potrafią przyciągnąć setki siewkowców które wracają z dalekiej północy z lęgowisk i zatrzymują się by uzupełnić zapasy energetyczne przed dalszą podróżą do zachodniej Europy oraz Afryki.
 
Zima - przy zlodzonym zbiorniku warto odwiedzić ujście rzeki do zbiornika przy miejscowości Wójcice, w łagodniejsze zimy ptaki blaszkodziobe gromadzą się wzdłuż północnego brzegu, bardzo często w rejonie miejscowości Głębinów.
 
Dojazd
Do długiego południowego brzegu można dojechać w trzech miejscach:
1) jadąc z Nysy należy skręcić do Siestrzechowic i dojechać na sam koniec miejscowości do wału, po przejściu betonowego mostku i wejściu na wał można obserwować „wschodnią zatokę”, po wschodniej stronie kończącą się lasem łęgowym w ujściu Białej Głuchołaskiej a po zachodniej zaroślami wierzbowymi w okolicach wsi Kwiatków. W zatoce błota pojawią się dopiero przy bardzo niskich poziomach wody. Jest to najlepsze miejsce dla dużych wycieczek poruszających się autokarami.
2) kolejny zjazd do dobrego punktu obserwacyjnego znajduje się w miejsowości Kwiatków, przy kościele należy skręcić w polną drogę wyłożoną betonowymi płytami i dojechać do ogrodzonego sadu (tu warto zostawić samochód), następnie należy skręcić w lewo i iść cały czas wzdłuż płotu kierując się na północ aż do wzniesienia z którego rozciąga sie widok na „zachodnią zatokę”
3)jadąc z Nysy należy skręcić w miejscowości Buków przy budynku straży pożarnej w prawo, przejechać całą miejscowość i skręcić w prawo na drogę gruntową za ostatnim gospodarstwem po prawej stronie, po pokonaniu ok 1km w lesie skręcamy w lewo na wał zbiornika, po kilkuset metrach napotkamy drogi zjazdowe z wału przy których warto zaparkować samochód.
 
Warunki turystyczne (w tym linki do stron prezentujących ofertę turystyczną obszaru)
Ośrodki wypoczynkowe i kwatery agroturystyczne, oferujące noclegi i wyżywienie w szerokim przedziale cenowym, znajdują się na północnym brzegu, w miejscowościach Wójcice, Głębinów i Nysa (Skorochów), można również skorzystać z miejsc oferowanych nad pobliskim Zbiornikiem Otmuchowskim.
 
 
Usługi przewodnickie z zakresu „bird-watchingu” (o ile są dostępne)
Brak

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : Ptasia Mapa Polski → wykaz → alfabetyczny
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 29
  1. Zatoka Pucka
  2. Zbiornik Jeziorsko
  3. Zbiornik Nyski
  4. Zbiornik Otmuchowski
  5. Żwirownia Skoki
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites