pit2024

[19] Wzbogacaj wiedzę o ptakach

mala fotka

Może jeszcze pamiętasz, że kiedy rozpoczynałeś swoją przygodę z ptakami, nawet najmniejsza poświęcona im książeczka dostarczała Ci mnóstwa nowych informacji i nieznanych wcześniej faktów. Po kilku latach "siedzenia w ptakach" zapewne znasz już na pamięć większość popularnych książek i atlasów, i być może zaczyna Ci brakować "nowości". Osobom, które cierpią na ten rodzaj dolegliwości (syndrom nieustannego głodu wiedzy i informacji) możemy polecić korzystanie ze sprawdzonych źródeł nowoczesnej wiedzy, jakimi są: czasopisma ornitologiczne, internet oraz bezpośrednie kontakty z fachowcami, na przykład podczas letnich obozów ornitologicznych.

Czasopisma ornitologiczne
W Polsce ukazuje się kilka czasopism naukowych lub ochroniarskich, w których można znaleźć artykuły poświęcone ptakom. Z tych polskojęzycznych najbardziej godne polecenia dla osób zajmujących się amatorsko obserwowaniem ptaków są:

"Notatki Ornitologiczne"
Adres redakcji: Sekcja Ornitologiczna Polskiego Towarzystwa Zoologicznego
ul. Sienkiewicza 21, 50-335 Wrocław

"Ptaki Śląska"
Adres redakcji: Zakład Ekologii Ptaków Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Sienkiewicza 21, 50-335 Wrocław

"Ptaki" - biuletyn Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
Adres redakcji: OTOP
ul. Puławska 46/12, 02-599 Warszawa

"Kulon" - biuletyn Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian"
Adres redakcji: TP "Bocian"
ul. Jagiełły 10, 08-110 Siedlce
tel/fax (0-25) 632 77 78
www.bocian.org.pl

Internet
Wpisując do wyszukiwarki hasło "Ptaki" uzyskujemy zwykle co najmniej kilkadziesiąt linków do rozmaitych stron poświęconych ptakom, ich rozpoznawaniu, fotografowaniu, biologii itp. Wobec dość częstych zmian adresów serwerów i dezaktualizowania się linków do stron, nie będziemy tu podawać konkretnych adresów, polecając skorzystanie z usług wyszukiwarki i cierpliwość, bo będzie tego naprawdę sporo. Przegląd polskich stron internetowych poświęconych ptakom można znaleźć między innymi na stronie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" (www.salamandra.org.pl/katalog/index.php?catid=13).
Polecamy także zapisanie się na którąś z list dyskusyjnych poświęconych ptakom, dzięki którym można wymieniać informacje z innymi osobami dzielącymi naszą pasję, nawiązywać kontakt z ludźmi mieszkającymi w naszej okolicy, umawiać się na wspólne wyjazdy itp. Najpopularniejszą w Polsce ornitologiczną listą dyskusyjną jest lista "Ptaki" zlokalizowana na serwerze Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (www.main.amu.edu.pl/mailman/listinfo/ptaki). Aby się na nią zapisać, należy wysłać e-mail o treści: "Subscribe PTAKI Imię Nazwisko", na adres: listserv@main.amu.edu.pl.

Obozy ornitologiczne
Każdego roku w okresie letnim w różnych częściach Polski odbywają się obozy ornitologiczne, poświęcone chwytaniu i obrączkowaniu ptaków w okresie przelotów. Od kilkudziesięciu lat ptaki chwytane są nad Bałtykiem (w ramach tzw. Akcji Bałtyckiej), niemal co roku organizowane są obozy w Zatoce Gdańskiej, nad Bugiem, w ujściu Warty, albo też na zbiornikach zaporowych, takich jak Zbiornik Goczałkowicki, Mietkowski lub Jeziorsko. Uczestnictwo w takim obozie jest po pierwsze wspaniałą przygodą, dającą możliwość spędzania czasu w bogatych ornitologicznie miejscach i całodziennego zajmowania się naszymi upierzonymi ulubieńcami. Po drugie zaś, niejako przy okazji, przyczynia się do gwałtownego wzrostu naszej wiedzy o ptakach, zarówno w teorii, jak i w praktyce. W przypadku szczególnie trudnych do rozpoznawania grup ptaków (takich jak ptaki siewkowe), dopiero uczestnictwo w obozie obrączkarskim pozwala nabyć niezbędnego opatrzenia i uwierzyć we własne możliwości co do ich oznaczania. Informacje o aktualnie planowanych lub organizowanych obozach można znaleźć w siedzibach regionalnych centrali ornitologicznych lub na internetowych listach dyskusyjnych (patrz wyżej).

autor: Artur Adamski

 

Autorzy wademecum:

Katarzyna Karwat - wstęp i rozdziały: 1, 2, 5, 9, 11, 12, 13, 14, 21
Artur Adamski - rozdziały: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20

wykaz pozycji w tej kategorii : Vademecum podglądacza → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 22
  1. [1] Nie musisz siedzieć w domu - czyli. jak obserwować ptaki w dobie ptasiej grypy?
  2. [2] Diabeł tkwi w szczegółach
  3. [3] Nie tylko ubarwienie
  4. [4] Co słychać?
  5. [5] Rób notatki
  6. [6] Bez książki ani rusz
  7. [7] Ptasia terminologia
  8. [8] Ptasie nazwy
  9. [9] Trochę o sprzęcie
  10. [10] Jak zobaczyć i usłyszeć więcej
  11. [11] Jak nie dać się zwieść własnym oczom
  12. [12] Pokusa rzadkości
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites