pit2024

Życie bociana białego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Przedmioty: edukacja polonistyczna, edukacja przyrodnicza, edukacja techniczna.

Cele szczegółowe: wdrażanie do korzystania z atlasów, przewodników, informatorów; wzbudzanie zainteresowania życiem ptaków, a w szczególności bociana białego; uwrażliwienie na potrzebę ochrony tych ptaków; projektowa­nie i wykonanie albumu dotyczącego życia tych ptaków; wykonanie postaci ptaków metodą origami; wyodrębnienie i przygotowanie materiałów potrzeb­nych do przeprowadzenia bezpośredniej obserwacji; określenie rodzaju śro­dowiska; poznanie roślin; dostrzeganie przez uczniów czynników wpływają­cych na obecność obserwowanych gatunków ptaków.

Przebieg zajęć: Dzieci siedzą w kręgu i słuchają piosenki o tematyce wiosennej, w tym czasie do klasy wchodzi Pani Wiosna (dziewczynka z klasy VI przebrana za wiosnę). Wiosna rozdaje uczniom koperty w dwóch kolorach (zielony i różowy), w których są listy i karty pracy. Uczniowie będą pracować w dwóch grupach. Przygotowują sobie przybory i pomoce, które będą po­trzebne do wykorzystania podczas obserwacji.

I grupa koperty zielone - ich zadaniem jest przeprowadzić obserwację i udzielić odpowiedzi na pytania zamieszczone w karcie pracy dotyczące roślinności.

II grupa koperty (różowe) - ich zadaniem jest przeprowadzić obserwację na i udzielić odpowiedzi na pytania zamieszczone w karcie pracy dotyczące zwierząt.

Wyznaczone poprzedniego dnia dzieci zbierają informacje dotyczące ha­seł związanych z zajęciami: ornitolog, bocian biały, czajka, owady, tatarak, sitowie. Zapisane informacje wywieszają na tablicy. Następnie wypowiadają się czy w naszej miejscowości można spotkać takie ptaki, rośliny, a może ktoś je widział. Uczniowie pracują w grupach i zapoznają się z kartą pracy i mapą terenu gminy Policzna. Aby zdobyć informacje musimy udać się w teren ce­lem przeprowadzenia obserwacji. Słuchamy i dokładnie obserwujemy zmiany w przyrodzie. W szkole po powrocie z wycieczki następuje podsumowanie dokonanych obserwacji. Każda grupa podaje swoje informacje zamieszczone w notatnikach. Następuje uzupełnienie kart pracy grupowych.

Po zebraniu informacji od obu grup zostaje uzupełniona tabelka dotyczą­ca opisu żerowiska bociana białego. Uczniowie projektują i wykonują znaki dotyczące zachowania się nad wodą. Zebrane informacje uczniowie zamiesz­czają w albumie dotyczącym ptaków. Wspólne podsumowanie zajęć. Każda grupa przedstawia ocenę swojej pracy poprzez narysowanie kółka w odpo­wiednim kolorze na "Tablicy osiągnięć klasowych".

grupa wiekowa

bez ograniczeń

autor

organizacja/wydawca

wykaz pozycji w tej kategorii : scenariusze zajęć → przedmioty → Biologia
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 62
  1. Poznajemy ptaki krukowate naszej okolicy - cz. 2 (lekcja w terenie)
  2. Gdzie bociany tam i my
  3. Szlakiem gniazd bocianich - edukacyjna ścieżka prośrodowiskowa
  4. Miłośnicy ornitologii
  5. Jakie ptaki żyją na naszych osiedlach?
  6. Życie bociana białego
  7. Ptasie Budowle
  8. Przystosowanie ptaków do warunków życia
  9. Poznajemy ptaki z naszego sąsiedztwa
  10. DLACZEGO KACZKA NIE TONIE?
  11. Kompetencja znajomości i stosowania metod
  12. ptaki nasi skrzydlaci przyjaciele
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites