Ptaki zimową porą w PolsceSCENARIUSZ ZAJĘĆPoziom nauczania: klasa VI szkoły podstawowej
Scenariusz może znaleźć zastosowanie również w pracy z uczniami klas czwartych i piątych. Zgodnie z programem DKW-4014-241/99 zagadnienia związane z ptakami omawiane są w klasie szóstej. Autorami programu są: J. Fojt-Jasińska, K. Szarowska, I. Tarnawa-Januszek, W. Chmielewski, P. Januszek: Przyroda. Prezentowany scenariusz może być wykorzystany podczas zajęć lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych. Czas trwania zajęć: Dwie lekcje: Jakie ptaki spędzają zimę w Polsce? Jakie ptaki odwiedzają nasze karmniki?
Cele:
- pogłębienie zainteresowania ptakami; - kształtowanie poczucia odpowiedzialności za życie i zdrowie ptaków spędzających zimę w Polsce; - zdobywanie umiejętności obserwacji ptaków i jej dokumentowania.
Metody:
- burza mózgów, - obserwacja; - wykonanie prezentacji graficznej na papierze A2. Zgodność z treściami nauczania podstawy programowej kształcenia ogólnego: (...) 1. Wspólne cechy budowy i czynności organizmów. 3. Przykłady różnorodności (...) zwierząt. 7. 10 Składniki naturalnego krajobrazu. 18. Wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze (...).
Opis przebiegu zajęć:
Lekcja pierwsza: Jakie ptaki spędzają zimę w Polsce? Czas realizacji: 2 x 45 minut w październiku lub listopadzie. (lekcja druga: Jakie ptaki odwiedzają nasze karmniki?) Metody: - burza mózgów, - przetwarzanie zdobytych wiadomości z różnych źródeł w formie prezentacji graficznej.
Cele operacyjne:
Uczeń: - korzysta z różnych źródeł wiadomości o ptakach; - planuje realizację własnego pomysłu; - systematycznie realizuje własny projekt; - zebrane wiadomości wykorzystuje do tworzenia prezentacji, w tym krzyżówek, rebusów i zagadek; - dokonuje samooceny zgodnie z podanymi kryteriami.
Miejsce realizacji:
sala lekcyjna.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik: J. Fojt-Jasińska, K. Szarowska, I. Tarnawa-Januszek, W. Chmielewski, P. Januszek: Przyroda, Wydawnictwo ABC, Poznań 2001, - atlas do przyrody Świat w porach roku, Wydawnictwo Demart, Warszawa 2003, - Książki: - Dobrowolski A.K., Jabłoński B., Ptaki Europy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, - Jonsson L. Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego, MUZA S.A., Warszawa 1998, - Sauer F. Ptaki lądowe, Świat Książki, Warszawa 1995, - Sauer F. Ptaki wodne, Świat Książki, Warszawa 1996, - Sterry P., Cleave A., Clements A., Goodfellow P. Ptaki Europy, HORYZONT, Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, Warszawa 2002, - Stichmann W., Kretzschmar E. Spotkania z przyrodą. Zwierzęta, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1998, - Vasak P. Ptaki leśne, Oficyna Wydawnicza "Delta W-Z", 1983, - duże arkusze papieru, - pisaki, kredki, papier kolorowy.
Przebieg zajęć:
Lekcja poprzedzona jest losowaniem karteczek z napisami nazw ptaków spędzających zimę w Polsce. Losowanie oraz zapoznanie z instrukcją odbywa się na 2 tygodnie przed planowaną lekcją. Uczniowie przynoszą na lekcję materiały według wcześniej podanej instrukcji. INSTRUKCJA: - Autor pracy (imię i nazwisko ucznia); - Polska i łacińska nazwa gatunkowa ptaka zimującego w Polsce; - Wizerunek ptaka (fotografia lub rysunek); - Wymiary i ubarwienie; - Inne charakterystyczne cechy; - Czym się żywi? - Rozmnażanie i opieka nad potomstwem; - Rozrywka umysłowa; - ¬ródło powyższych wiadomości według własnego pomysłu; - Estetyka pracy. ---------------------------------------------------------------------------------------------- Łącznie 10 punktów.
Burza mózgów: Jak przedstawić zgromadzone wiadomości? List gończy, mapa skojarzeń, rozbudowany opis, zastosowanie napisów różnej wielkości, plan pracy w postaci szkicu, pomysły graficzne, itp. Samodzielna praca uczniów. Możliwość korzystania na lekcji z podanego zbioru książek (lub innego) w celu zdobycia brakujących informacji. Ocena prac uczniowskich: Nauczyciel do oceny prac wykorzystuje tabelę z zakresem wiadomości podanym w instrukcji:
Autor pracy | Polska i łacińska nazwa gatunkowa ptaka | Wizerunek ptaka | Wymiary i ubarwienie | Inne cechy | Czym się żywi? | Rozmnażanie i opieka nad potomstwem | Rozrywki umysłowe | ¬ródło wiadomości | Estetyka pracy | OCENA | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Nauczyciel oceny dokonuje po lekcji, umieszczając znak "+" lub "-" w odpowiedniej komórce tabeli. Jednak jeszcze na zajęciach przedstawia uczniom sposób oceny według tabeli. Za poprawną realizację każdego zakresu wiadomości z tabeli uczeń otrzymuje 1 punkt. 0 - 2 pkt. - ocenia niedostateczna 3 - 4 pkt. - ocena dopuszczająca 5 - 6 pkt. - ocena dostateczna 7 - 8 pkt. - ocena dobra 9 pkt. - ocena bardzo dobra 10 pkt. - ocena celująca Samoocena: Uczniowie indywidualnie dokonują samooceny swej pracy i zapisują przewidywaną ocenę w zeszycie. Zadanie domowe: Co jest przyczyną ptasich wędrówek? (na podstawie podręcznika lub innych źródeł).
¬ródło informacji: "Edukacja przyrodnicza w szkole podstawowej. Człowiek w środowisku przyrodniczym" nr 3-4/2005, Warszawa - Wrocław 2005. grupa wiekowaszkola podstawowa autororganizacja/wydawcaUniwersytet Wrocławski Centrum Edukacji Nauczycielskiej ul. Cybulskiego 30 50-205 Wrocław tel. (71) 375 92 68, fax (71) 375 94 96 centrum@cen.uni.wroc.pl link
|