pit2024

Gdzie bociany tam i my

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Cele:
poznanie cyklu rocznego i tras migracji bociana białego

Środki dydaktyczne:
- plansza przedstawiająca Europę i Afrykę
- małe sylwetki bocianów
- szpilki, pinezki.

Opis zadania:
Nauczyciel wraz z uczniami przygotowuje dużą planszę przedstawiającą Europę i Afrykę oraz kilka niedużych, wyciętych z papieru sylwetek bocianów (załącznik 18). Plansza powieszona w klasie ma za zadanie przez cały rok informować o tym, co w danym momencie dzieje się z bocianami, a w okresie wiosennej i jesiennej migracji ułatwić śledzenie trasy przelotu ptaków. W tym celu uczniowie umieszczają w odpowiednich miejscach sylwetki bocianów (mocują je za pomocą szpilek lub pinezek). Sylwetki są przepinane na bieżąco zgodnie z "bocianim kalendarzem" (załącznik 7) oraz instrukcją w postaci mapy i tabeli (załącznik 8 i 9). Na przykład: w okresie lęgowym, na terenach gniazdowania bocianów umieszczone zostają ptaki siedzące na gnieździe, w czasie migracji na planszy pojawiają się sylwetki lecących bocianów, które przesuwane są w kierunku celu wędrówki. Na zimowisku umieszczamy sylwetki stojących bocianów.

Autor scenariusza:
Dorota Szulc-Guziak

¬ródło informacji: "Program edukacyjny BOCIAN", Wrocław 2001, Wyd.: Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura".

Osoby zainteresowane poszerzeniem wiadomości o bocianach i innymi zadaniami mogą zgłosić się do współpracy w zakresie gromadzenia i przesyłania danych: http://www.bociany.pl/wspolpraca/index.shtml

 

grupa wiekowa

gimnazjum

autor

Dorota Szulc-Guziak

organizacja/wydawca

PTPP "pro Natura" ul. Podwale 75, 50-449 Wrocław tel./fax 0-71- 3418888, wew. 326 http://www.eko.org.pl/pronatura/

link

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites