pit2024

Poznajemy ptaki z naszego sąsiedztwa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Myśl przewodnia: Wokół nas żyje wiele ptaków, ale najczęściej nie

wiemy, do jakich gatunków należą.

Czas trwania: 5 godzin zajęć w klasie (1 godz. wprowadzenie, 4 godz.

praca w grupach) zajęcia poprzedzone obserwacją własną)

Pora roku: Zima, wiosna

Miejsce: Karmniki w pobliżu szkoły.

Materiały dydaktyczne: Aparat fotograficzny, lornetki, atlasy, przewod­niki, Internet, magnetofon, przybory do wykonania plakatów i kącików po­święconych ptakom, karty pracy, karmniki.

Cele:

Zdobywanie wiedzy o wybranych gatunkach ptaków,

Kształcenie umiejętności rozróżniania gatunków ptaków,

Wzbudzenie zainteresowań ptakami,

Rozwijanie umiejętności obserwowania ptaków,

Kształtowanie zaangażowania w problemy ochrony środowiska przyrodnicze­go,

Doskonalenie umiejętności posługiwania się lornetką oraz atlasami i prze­wodnikami.

Metody: Obserwacja, praca w grupach, korzystanie z Internetu, materia­łów źródłowych, opracowanie materiałów do plakatów oraz wykonanie kąci­ków poświęconych ptakom

Wprowadzenie: Ptaki można zobaczyć prawie wszędzie, zajmują niemal wszystkie środowiska na ziemi. Zachwycają nas swoim śpiewem, barwą wy­glądem, są wielkimi sprzymierzeńcami człowieka, natomiast człowiek nie­wiele wie na ich temat.

Dziko żyjące ptaki oddają ogromne usługi gospodarce człowieka. Tępią znaczne ilości owadów i gryzoni będących szkodnikami upraw. Rola ptaków w ograniczaniu ilości szkodników upraw jest tak wielka, że wynagradza szko­dy wyrządzane przez ptaki, np. wyjadanie ziarniaków zbóż na polach czy owoców w sadach. Na przykład sikory, jaskółki przenoszą pokarm pisklętom od 300 do 600 razy dziennie przez około 16 godzin. Sikora bogatka niszczy corocznie ponad 6 milionów jaj owadów szkodników. W Polsce większość ptaków objęta jest ochroną gatunkową.

Warto zacząć poznawanie ptaków, chociażby od tych, które żyją w najbliższym otoczeniu człowieka, towarzysząc mu na co dzień.

Przebieg zajęć: Zainteresowanie uczniów poznawaniem ptaków żyjących w najbliższym otoczeniu. Uświadomienie wielkiej roli ptaków w przyrodzie i gospodarce człowieka. Zapoznanie uczniów z zasadami obserwacji ptaków. zapoznawanie uczniów z podstawowymi informacjami dotyczącymi sylwetek pospolitych gatunków ptaków.

Przygotowanie do zajęć: Dwa tygodnie przed obserwacjami uczniowie

podzieleni na grupy szukają informacji na temat:

rodzajów karmników,

najdogodniejszych miejsc mocowania karmników,

'rodzaju pokarmu.

Tydzień przed obserwacjami - mocowanie karmników, obserwacje ptaków przylatujących do karmnika, zwrócenie uwagi na: wielkość, kształt głowy, dziób,

tułów, ogon, nogi, ubarwienie (wykonanie zdjęć).

Zajęcia I

Próby rozpoznawania obserwowanych gatunków ptaków z wykorzystaniem własnych zdjęć i materiałów źródłowych.

Obserwacja sposobów zachowania się ptaków (wypełnianie kart obserwacji).

Zajęcia II

Poznawanie zwyczajów ptaków zalatujących do karmnika. Wymiana spostrzeżeń i informacji między grupami obserwującymi różne karmniki.

Zajęcia III

Zbieranie informacji potrzebnych do wykonania plakatów i kącików po­święconych ptakom (Internet materiały źródłowe).

Zajęcia IV

Podsumowanie cyklu obserwacji ptaków. Wykonanie przez grupy plaka­tów. Montowanie wystawy fotograficznej poświęconej ptakom. Prezentacja odgłosów ptaków z nagrań magnetofonowych.

Materiały źródłowe dla ucznia i nauczyciela:

- Pakiet edukacyjny projektu,

- Film S. Wąsika "Ptaki lasu", "Ptaki wód i łąk",

- Zdzisław Pałczyński "Głosy Ptaków" - kasety magnetofonowe,

- 1. Goltzman - "Nasi skrzydlaci przyjaciele".

Kontynuacja:

Apel z udziałem wszystkich uczniów szkoły, zaprezentowanie wyników ob­serwacji,

Wystawa zdjęć ptaków wykonanych przez uczniów (krótka charakterystyka wybranych gatunków),

Zainstalowanie karmników w przyszłym roku.

KARTA PRACY

Imiona i nazwiska członków grupy...............................................

Stanowisko ....................................................................................

Opis stanowiska.............................................................................

.........................................................................................................

Obserwowane gatunki ptaków i ich zachowanie

Ptak

Data

Czy jadł sam

Jadł

Wyniósł

Rodzaj

czy z innymi?

w karmniku?

jedzenie?

jedzenia







Literatura

1. Czapulak A. "ABC obserwatora ptaków" Muzeum Okręgowe w Radomiu 1987.

Filmy o ptakach Sławomira Wąsika "Ptaki lasu", "Ptaki wód i łąk".

Bezzel E.: "Ptaki", MULTICO, Warszawa 2000.

Gotzman 1. "Nasi skrzydlaci sąsiedzi", Wydawnictwo "Plejada", Warszawa

1993.

5. Morkowski 1.: "Vademecum obserwatora ptaków". PWN, Warszawa 2001. 6. Podręcznik dla kI. 6. ŻAK, Warszawa 2001.

grupa wiekowa

bez ograniczeń

autor

organizacja/wydawca

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites