pit2024

łęgi

tereny leśne
Drzewostany liściaste rosnące na okresowo zalewanym żyznym podłożu, przeważnie w dolinach rzecznych, m.in. w dolinach Odry, Wisły, Bugu i Sanu. Łęgi niżowe to zbiorowiska lasów topolowo-wierzbowych, wiązowo-jesionowych lub jesionowo-olszowych. Łęgi górskie występują w reglu dolnym i złożone są głównie z olszy szarej z domieszką świerka, wierzby, jesionu i jaworu. W dobrze rozwiniętym podszycie występują: bez czarny, głóg, trzmielina, dereń, leszczyna, kruszyna, czeremcha, porzeczki. W bujnym runie pokrzywy, niecierpek, bluszczyk, nawłoć, jeżyny. Zespół ptaków jest szczególnie bogaty w ptaki śpiewające gniazdujące w warstwie podszytu.
Łęgi niżowe są niszczone zwłaszcza przez regulacje rzek, które zapobiegają okresowym zalewom niezbędnych do ich normalnego funkcjonowania. Lasy tego typu zostały bardzo ograniczone w całej Europie, dlatego wymagają szczególnej ochrony poprzez zachowanie naturalnych dolin rzecznych.
zagrożenia Łęgi niżowe są niszczone zwłaszcza przez regulacje rzek, które zapobiegają okresowym zalewom niezbędnych do ich normalnego funkcjonowania. Lasy tego typu zostały bardzo ograniczone w całej Europie, dlatego wymagają szczególnej ochrony poprzez zachowanie naturalnych dolin rzecznych.

 

articles in this section: siedliska tereny leśne
  1. bory
  2. grądy
  3. łęgi
  4. olsy
  5. zadrzewienia
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites