pit2024
05 października 2007

Europejskie Dni Ptaków

Podczas pierwszego październikowego weekendu, 6 – 7 października 2007 roku, tysiące obserwatorów będzie liczyło ptaki odlatujące na południe oraz przybywające do nas z dalekiej Północy.

Liczenie ma szansę przynieść bardzo ciekawe rezultaty. Tylko w ciągu ostatnich dni ornitolodzy zaobserwowali przedstawicieli rzadko spotykanych gatunków migrujących: mewę obrożną (Mewa obrożna), biegusa tundrowego (Biegus tundrowy), świstunkę żółtawą (świstunka żółtawa), błotniaka stepowego (Błotniak stepowy).

Ptasie osobistości – na wyciągnięcie lornetki


Europejskie Dni Ptaków [1] organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków [2] odbywają się na początku października, kiedy ptaki na półkuli północnej, po zakończeniu sezonu lęgowego, przygotowują się do długiej drogi na zimowiska.

Wzmożony ruch, związany w odlotem milionów ptaków, gnieżdżących się na terenie naszego kraju, jest dobrze zauważalny. Dzięki temu miłośnicy przyrody mają szansę zaobserwować zarówno wiele ciekawych gatunków pospolitych takich gęś zbożowa (Gęś zbożowa), żuraw (Żuraw), białorzytka (Białorzytka) jak i ornitologiczne rarytasy np. czajka towarzyska (Czajka towarzyska), biegus arktyczny (Biegus artktyczny), mewa orlica (Mewa orlica).

„Aby wypatrzeć naprawdę ciekawy okaz warto udać się do mekki ornitologów - Ujścia Wisły w województwie pomorskim, gdzie w ostatnim czasie widuje się najwięcej rzadkości” – mówi Jarosław krogulec , dyrektor ds. ochrony w OTOP. Ciekawych obserwacji może dostarczyć też zwykła wycieczka po najbliższej okolicy. „Ptaki możemy obserwować praktycznie wszędzie, jednak chcąc zobaczyć naprawdę interesujące ptaki polecam wybrać jako miejsce obserwacji zbiornik wodny” – radzi obserwatorom Antek Marczewski, student biologii kierujący Warszawską Grupa OTOP.

Zbigniew Kajzer, ornitolog, współzałożyciel serwisu internetowego poświęconego ornitologicznym rzadkościom, dodaje, że w poszukiwaniu rarytasów warto odwiedzić zbiorniki zaporowe lub stawy rybne, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać łatwo rozpoznawalne znakomitości, takie jak warzęcha (Warzęcha) lub pelikan różowy (Pelikan różowy).

„Zbiorniki wodne warto odwiedzać systematycznie bo to znacznie zwiększa szanse na zaobserwowanie ciekawych i rzadkich gatunków” mówi Zbigniew Kazjer, który dzięki stałemu monitoringowi Stawów Dzwonowo w województwie zachodniopomorskim trafił ornitologicznego totka: zaobserwował na jednym stawie dwa niezwykle rzadkie gatunki: biegusa arktycznego (Biegus artktyczny) i sieweczkę morską (Sieweczka morska).

Każdy może podzielić się swoimi obserwacjami


W ramach udziału w Europejskich Dniach Ptaków sympatycy ptaków oraz dzikiej przyrody z całej Polski będą prowadzić obserwacje w swoim najbliższym otoczeniu, a następnie przesyłać je do OTOP. Uzyskane wyniki posłużą do opracowania listy najczęściej obserwowanych ptaków w okresie jesiennym w kraju jak również w poszczególnych regionach Polski.

Osoby zainteresowane grupowym uczestnictwem w imprezach mogą brać udział w wycieczkach terenowych, grach i konkursach, których aktualna lista znajduje się na www.otop.org.pl

Jak wziąć udział w Europejskich Dniach Ptaków?


Dobra widoczność i sprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że nawet niedoświadczeni obserwatorzy mogą obserwować i liczyć ptaki w ramach akcji.

Aby móc uczestniczyć w przedsięwzięciu, należy pobrać formularz ze strony www.otop.org.pl oraz w wybranym dniu (6 lub 7 października br.) wybrać się na wycieczkę w teren i notować swoje obserwacje.

Formularze obserwacyjne oraz zdjęcia należy przesyłać na adres: OTOP, ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki.

Serdecznie zachęcamy do udziału w Europejskich Dniach Ptaków. To znakomita okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego o ptakach w swojej okolicy i aktywnie wypocząć w terenie.

Głównym sponsorem obchodów Europejskich Dni Ptaków w Polsce jest firma Cemex Polska Sp. z o.o.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na bieżąco informuje o imprezie na swojej stronie internetowej www.otop.org.pl

osoba do kontaktu: Antoni Marczewski


tel. 508 065 029

e-mail: antoni.marczewski@otop.org.pl

informacje prasowe: Danuta Pawlak

Tel.663 845 016

e-mail: danuta.pawlak@otop.org.pl

Notatki dla redakcji:


1. Dni Ptaków obchodzimy od 1993 r. razem z innymi partnerami BirdLife International – światowej federacji towarzystw ochrony ptaków, z którą OTOP jest stowarzyszony. W ciągu dwóch dni obchodów (każdego roku jest to pierwsza sobota i niedziela października) staramy się zwrócić uwagę ludzi mniej lub bardziej zainteresowanych przyrodą (szczególnie tych mniej zainteresowanych lub nie mających na to w powszednie dni czasu) na różnorodność ptasiego życia wokół nas.

2. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest zarejestrowaną organizacją pozarządową, zajmującą się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Naszym celem jest zachowanie i promowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Podstawą naszych działań są wyniki wiarygodnych badań naukowych. Swoje zadania realizujemy poprzez Sekretariat, sieć grup lokalnych i członków. Towarzystwo jest otwarte dla wszystkich, którzy podzielają naszą troskę o przyrodę. Jesteśmy partnerem międzynarodowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International.

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites