pomóż ptakom we Wrocławiu

W oczekiwaniu na sezon lęgowy

Do tegorocznej wiosny zostało jeszcze sporo czasu, ale my już wiemy, że zapowiada się fruwająco! Parki, kamienice i ogródki działkowe w naszym mieście zaroiły się od nowych budek lęgowych dla jerzyków i dziuplaków oraz hoteli dla zapylaczy. Gotowa infrastruktura czeka na rozpoczęcie nowego sezonu i pierwszych lokatorów. Skrzynki lęgowe można wyszukać na specjalnie przygotowanych mapach.

Sieć hoteli dla zapylaczy

Nie sposób wyobrazić sobie istnienia zieleni miejskiej bez owadów zapylających. Gdyby nie ich cierpliwy trud moglibyśmy też zapomnieć o corocznych plonach z przydomowych ogródków, działek czy balkonów. Skrzydlatych sprzymierzeńców mamy więc nie tylko wśród ptaków. Niestety, ich populacja z roku na rok maleje. Aby przyczynić się do odwrócenia tego niekorzystnego trendu tworzymy we Wrocławiu sieć hoteli dla zapylaczy. Jeden z nich może trafić do was. I to zupełnie za darmo.

Policzyliśmy wrocławskie jerzyki

W czasie, gdy wrocławskie jerzyki spędzają zimowe wakacje w Afryce, my zabraliśmy się za opracowanie i podsumowanie wyników lipcowej inwentaryzacji tych ptaków. Podczas 27 kontroli terenowych – przeprowadzanych w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej ulubionych przez jerzyki kamienic – doliczyliśmy się ok. 1300 par lęgowych. Czy to dużo? Czy w kolejnych sezonach może ich być więcej?

Ptaki i owady Wrocławia proszą o pomoc

Mieszkańców miast łączą z przyrodą skomplikowane relacje. W upalny dzień szukamy schronienia w cieniu drzew, ale łatwo godzimy się na ich wycinkę. Dokarmiamy koty, kaczki i łabędzie w miejscach publicznych, ale równie często spoglądamy niechętnie lub obojętnie na zwierzęta, które szukają schronienia w pobliżu naszych domów. W sposób szczególny dotyczy to ptaków i zapylaczy.

©
głos jerzyków: Elias A. Ryberg, XC165690. Dostępne na www.xeno-canto.org/165690.
muzyka: Smile Quiet Looking Up, autor: Puddle Of Infinity
Prawo chroni ptaki – przestrzegaj go
i reaguj!
Każde gniazdo ptaka umieszczone na budynku jest jego siedliskiem i podlega ochronie.
Jesteśmy zobowiązani chronić je cały rok. Wszystkie miejsca lęgowe ptaków objętych ochroną gatunkową podlegają ochronie prawnej zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r, poz. 1651), uszczegółowioną rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 7 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014 r. poz., 1348).
Jak możesz pomóc
Jeśli jesteś świadkiem niszczenia lęgów ptaków zawiadom w pierwszej kolejności policjœę i straż miejską, a następnie Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Jeśli natomiast zauważyłeś, że jakiś budynek jest przygotowany do remontu, rozstawiane są rusztowania lub trwają prace modernizacyjne czy remontowe, zainteresuj się tym!
Zawiadom o fakcie remontu RDOŚ i zapytaj pracownika RDOŚ czy inwestor przedstawił odpowiednią dokumentację
link terra
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites