pit2024
15 lutego 2010

Pomóż ratować ptaki morskie!

mala fotka

Przyłącz się do akcji ratowania ptaków morskich przed przypadkowym zaplątaniem i schwytaniem w sieci i inne urządzenia rybackie! Podpisz petycję do Komisarza ds. rybołów stwa i gospodarki morskiej Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia wspólnotowego planu działania w celu ograniczenia przypadkowego chwytania ptaków morskich podczas połowów ryb.

Co roku podczas połowów ryb giną setki tysięcy rzadkich ptaków wodnych. Problem ten dotyczy zarówno pospolitych mew i kaczek, jak i gatunków zagrożonych, jak burzyki czy albatrosy. Ptaki zwabione rybimi odpadkami w okolice statków rybackich zaplątują się w sieci i toną, nie mogąc się wydostać.

Do połowów tuńczyków i mieczników używa się ciągniętych za statkami długich lin zaopatrzonych w haki z przynętą, które unoszą się blisko powierzchni wody. Ptaki atakują przynętę i razem z nią połykają haki, które wciągają je pod wodę. Birdlife International ocenia, że w ten sposób co roku ginie ok. 300.000 osobników takich gatunków jak burzyk balearski, burzyk żółtodzioby i burzyk wielki, z których niektóre (jak burzyk balearski) są krytycznie zagrożone wyginięciem wg Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).

Na Bałtyku i Morzu Północnym co roku ginie ok. 200.000 ptaków zaplątanych w sieci. Ofiarami padają takie gatunki chronione, jak birginiaki, nury rdzawoszyje i czarnoszyje, perkozy rogate i tracze bielaczki. Do śmierci ptaków wodnych przyczyniają się także połowy trałowcami, ptaki poza zaplątaniem się w sieci mogą odnieść rany lub zginąć w zderzeniu z linami ciągnącymi sieć.

więcej informacji:

www.otop.org.pl/pub_newsWiecej_377/Pomoz_nam_ratowac_ptaki_morskie.html

wykaz pozycji w tej kategorii : ptaki.info → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 51
  1. Nowy Collins zrecenzowany
  2. Policzono gęsi na zimowym Dolnym Śląsku
  3. Nowe budki dla pustułek
  4. Pomóż ratować ptaki morskie!
  5. Zatoka Gdańska w styczniu i lutym
  6. Operacja ::Dzwoniec::
  7. Z kwiczołem w drogę
  8. Wycieczki ornitologiczne i kurs dla młodzieży
  9. Nurogęsi i gągoły wracają na Wyspę Sobieszewską.
  10. Nasze bociany czarne na Węgrzech
  11. Polowania na pisklęta?
  12. Nowa edycja książki ::Ostoje ptaków o znaczeniu europejskim w Polsce:: już wkrótce!
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites