pit2024
23 czerwca 2010

Dwa nowe gatunki w awifaunie Polski

mala fotka

W dniach 16-19 czerwca odbyło się pierwsze tegoroczne posiedzenie Konisji Faunistycznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.

Komisja Faunistyczna należy do Europejskiego Stowarzyszenia Komisji Rzadkości. Komisje te, składające się z zespołów ekspertów z danego kraju, zajmują się weryfikacją doniesień o gatunkach uznanych w danym miejscu i czasie za "faunstycznie ważne". W przypadku obserwacji takiego gatunku obserwator zobowiązany jest do przedstawienia opisu okoliczności zdarzenia oraz wyglądu samego ptaka (pożądane są wszelkie fotografie lub nagrania) w celu uzyskania opinii komisji. Pozytywne orzeczenie Komisji Faunistycznej jest warunkiem uznania danej informacji za stwierdzenie honorowane w skali międzynarodowej jako "fakt naukowy".

Po ostatnim posiedzeniu komisji do awifauny Polski przybyły dwa nowe gatunki - oba zaobserwowane w marcu tego roku.

Pierwszym jest śnieżyca mała Anser rossii. Jest to gatunek gęsi, gnieżdżący się w kanadyjskiej tundrze, zaś zimujący na obszarze Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Zabłąkane osobniki obserwowane są sporadycznie w różnych częściach Europy, choć określenie dokładnego pochodzenia śnieżyc widzianych na wolności nastręcza pewne trudności w związku z częstym trzymaniem tych ptaków w europejskich hodowlach. Trzeba jednak dodać, że gatunek ten zanotował w ostatnich latach znaczny wzrost liczebności w Ameryca, który odbił się również w większej liczbie stwierdzeń w Wielkiej Brytanii i w Holandii (co jest dowodem, iż do Europy dolatują ptaki dzikie z naturalnego areału). W dniu 11 marca pod Wonieścią (woj. wielkopolskie) oraz 30 marca koło Dębiny (woj. zachodniopomorskie) obserwowano tą samą śnieżycę małą. Ptak posiada na skrzydle charakterystyczne przebarwienia, dzięki czemu możliwa była indywidualna identyfikacja. Analiza tegorocznych obserwacji z Europy Zachodniaj wykazała, że osobnik ten pochodzi z grupy 4 śnieżyc stwierdzonych wcześniej w Holandii, które z wielkim prawdopodobieństwem są dzikimi przybyszami z kanadyjskiej tundry. Dzięki temu można było wykluczyć hodowlane pochodzenie "polskiego" osobnika.

Druga nowość w naszej faunie to cyraneczka karolińska Anas carolinensis. Jest to gatunek kaczki bardzo podobny do naszej cyraneczki i dawniej uznawany za podgatunek cyraneczki. Jest pospolitym ptakiem występującym w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Co roku pojedyncze osobniki podczas wędrówek przelatują przez Atlantyk i obserwowane są na wodach krajów Europy Zachodniej. Podobnie jak śnieżyca, również cyraneczka karolińska obserwowana była u nas dwukrotnie, ale w tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo, iż były to dwa różne osobniki. Pierwszego widziano 22 marca koło Cedyni, drugiego zaś 20 kwietnia pod Policami (obie miejscowości leżą w województwie zachodniopomorskim).

Więcej informacji o obserwacjach rzadkich gatunków oraz o samej Komisji Faunistycznej wraz z listą gatunków podlegajacych weryfikacji oraz z formularzami zgłoszeniowymi do pobrania znaleźć można na stronie: http://www.komisjafaunistyczna.pl/index.html

wykaz pozycji w tej kategorii : ptaki.info → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 51
  1. Sokoły wędrowne z nadajnikami
  2. Wałbrzyskie czeczotki
  3. Ptaki Pomorza - nowe czasopismo ornitologiczne
  4. Puszczyk mszarny lęgowy na Lubelszczyźnie
  5. Dwa nowe gatunki w awifaunie Polski
  6. Poszukiwany - dzięcioł czarny
  7. Porady telefoniczne dotyczące pomocy znalezionym ptakom
  8. Zaproszenie na obóz w Ujściu Wisły
  9. Rozpoznawanie ptaków szponiastych
  10. Przepis na kaczkę na balkonie
  11. na głębokości ponad 600 metrów odnotowano parę ptaków wychowującą młode w starej kopalni
  12. International Down Chawn Chorys Day
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites