pit2024
14 sierpnia 2010

Puszczyk mszarny lęgowy na Lubelszczyźnie

mala fotka

Puszczyk mszarny jest jedną z największych sów występujących w Europie. Zamieszkuje on północno-wschodnią część naszego kontynentu. Typowym siedliskiem tego ptaka są borealne lasy z fragmentami środowisk otwartych (polany, zręby, mszary), gdzie zdobywa on pożywienie.

Przez XIX i XX wiek puszczyk mszarny pojawiał się w obecnych granicach Polski przypadkowo i bardzo rzadko. Jedynym miejscem, gdzie był on obserwowany nieco częściej, jest Puszcza Białowieska. W tym najbardziej pierwotnym wśród środkowoeuropejskich lasów puszczyki mszarne przystępują nawet do lęgów, lecz jak dotąd rozród tych sów stwierdzano wyłącznie we wschodniej części Puszczy, po stronie białoruskiej.

W marcu tego roku grupa ornitologów pod kierownictwem dr Marka Kellera podczas poszukiwań gniazd ptaków drapieżnych dokonała zaskakującej obserwacji puszczyka mszarnego w leżących na Polesiu Lubelskim Lasach Sobiborskich. Jeszcze większe zaskoczenie spotkało lubelskich przyrodników w maju. Otóż kontrolując gniazda objęte badaniami stwierdzili oni, że dwa z nich zajęte są właśnie przez puszczyki mszarne. Lęgi obu par zakończyły się sukcesem, a z gniazd wyszły w sumie trzy młode sowy.

Stwierdzenie lęgów osiadłego gatunku ptaka, jakim jest puszczyk mszarny, w miejscu odległym od najbliższego znanego stanowiska o 120 km jest niewątpliwie najbardziej sensacyjnym stwierdzeniem faunistycznym w ostatnich latach w Polsce. Warto dodać, że Lasy Sobiborskie podobne są charakterem do biotopu puszczyków mszarnych z białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, podczas gdy w polskim fragmencie tego kompleksu brakuje siedlisk odpowiadających tej majestatycznej sowie.

Szczegółowa relacja z niespodziewanego majowego odkrycia znajduje się na stronie Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, w dziale z obserwacjami (link: Ciekawe obserwacje i rzadkości ).

wykaz pozycji w tej kategorii : ptaki.info → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 51
  1. Sokoły wędrowne z nadajnikami
  2. Wałbrzyskie czeczotki
  3. Ptaki Pomorza - nowe czasopismo ornitologiczne
  4. Puszczyk mszarny lęgowy na Lubelszczyźnie
  5. Dwa nowe gatunki w awifaunie Polski
  6. Poszukiwany - dzięcioł czarny
  7. Porady telefoniczne dotyczące pomocy znalezionym ptakom
  8. Zaproszenie na obóz w Ujściu Wisły
  9. Rozpoznawanie ptaków szponiastych
  10. Przepis na kaczkę na balkonie
  11. na głębokości ponad 600 metrów odnotowano parę ptaków wychowującą młode w starej kopalni
  12. International Down Chawn Chorys Day
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites