pit2024
31 października 2010

Kolejne sukcesy w walce z przemytnikami ptaków

mala fotka

Na całym świecie toczy się ciągła walka z przestępcami, próbującymi wzbogacić się poprzez nielegalny handel ptakami - zarówno żywymi, jak i martwymi. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano dwa spektakularne przypadki udaremnienia prób przemytu. Informuje o nich strona internetowa Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Pierwszy opisany przypadek dotyczny naszego kontynentu. W końcu sieronia chorwaccy celnicy zatrzymali na granicy z Bośnią i Hercegowiną czterech obywateli Włoch, w których samochodzie odnaleźli 627 zastrzelonych ptaków wróblowych. Dominowały wśród nich świergoteki drzewne i skowronki, zaś 1/4 ptaków pozbawiono piór i ich przynależność gatunkowa pozostała nieznana. Powodem podjęcia przez zatrzymanych tak ryzykownej próby jest fakt, iż mięso dzikich ptaków uznawane jest w niektórych regionach Italii (zwłaszcza na północy) za wielki przysmak, który za duże pieniądze można sprzedać restauracjom. Kierujący grupą przyznał się do winy i został skazany na a dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat oraz 10 tysięcy EURO grzywny; otrzymał również sądowy zakaz wjazdu do Chorwacji przez okres 4 lat. Samochód i zastrzelone ptaki zostały skonfiskowane.

Problem nielegalnego pozyskiwania ptaków w południowej Europie znany jest od dawna. Tylko w latach 2000-06 na terenie Chorwacji, Węgier, Serbii i Słowenii, łącznie przechwycono ponad 100 tysięcy martwych osobników! Co roku służby przejmują okazy o łącznej wartości rynkowej wynoszącej 2-3 miliony EURO.

Drugi przypadek uniemożliwionego przemytu miał miejsce na obszarze Afryki i dotyczył tym razem ptaków żywych. Na lotnisku w Kavumu w Demokratycznej Republice Konga celnicy skonfiskowali ponad 500 odłowionych nielegalnie papug żako - gatunku bardzo chętnie trzymanego w domach ludzkich. Z powodu koszmarnych warunków transportu większość papug była w bardzo złej kondycji (wygłodzone, odwodnione, o skrzydłach posklejanych taśmą); zostały one natychmiast przekazane do pobliskiego Azylu Ssaków Naczelnych Lwiro. Niestety ośrodek tennie jest przystosowany do przetrzymywania ptaków. Z tego powodu prowadzona jest obecnie ogólnoświatowa akcja zbierania środków na budowę woliery oraz na niezbędne zabiegi weterynaryjne. Papugi przed wypuszczeniem na wolność będą musiały przejść konieczną rekonwalescencję.

Opisane przypadki świadczą o ciągłej walce, która na całym świecie toczy się między służbami ochrony przyrody a przemytnikami i innymi przestępcami, dążącymi do wzbogacenia się kosztem dzikich zwierząt.

Źródła:

Zakazane smaki włoskiej kuchni

Żako w Kongo potrzebują pomocy

wykaz pozycji w tej kategorii : ptaki.info → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 51
  1. Spring Alive! W Polsce bociany górą!
  2. Ranny myszołów uratowany
  3. Pomoc dla wałbrzyskich pluszczy
  4. Nur białodzioby na Opolszczyźnie
  5. Nowe ptasie ścieżki na Dolnym Śląsku
  6. Kary dla przetrzymujących chronione ptaki
  7. Filmy o ochronie wodniczki
  8. Kolejne sukcesy w walce z przemytnikami ptaków
  9. Jak pomóc spóźnialskim bocianom
  10. Ankieta dla miłośników birdwatchingu
  11. Zlot Ptasiarzy w Dolinie Karpia i Ślepowrona; Europejskie Dni Ptaków
  12. Kraska - dalszy spadek liczebności
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites