pit2024
15 grudnia 2010

Nowe ptasie ścieżki na Dolnym Śląsku

mala fotka
Wraz z kończącym się rokiem zbiega się zakończenie projektu „Naturalne Partnerstwa” prowadzonego przez wrocławską Fundację EkoRozwoju. To właśnie dzięki jego realizacji przybyły w naszym województwie trzy nowe ścieżki dydaktyczne, na których miłośnicy ornitologii będą mogli zobaczyć wiele gatunków ptaków oraz poznawać inne elementy lokalnej przyrody.
Dwie ścieżki powstały w Dolinie Baryczy, miejscu szczególnie atrakcyjnym dla „ptasiarzy”.
Ścieżka „Trzy Stawy” położona jest w gminie Żmigród, we wsi Niezgoda. Rozpoczyna się tuż przy czatowni do obserwacji ptaków, tworzy pętlę wokół Stawów Niezgoda I i II i prowadzi dalej nad brzeg Stawu Starego, do miejsca, w którym w roku 2011 wybudowana zostanie platforma obserwacyjna. Cała ścieżka ma 8,5 km długości, wędrówkę można jednak ograniczyć do jednego z wariantów, zgodnego z zainteresowaniami i możliwościami. Możliwe jest przebycie ścieżki tylko na odcinku łączącym czatownię nad Stawem Niezgoda z miejscem, w którym powstanie platforma nad brzegiem Stawu Starego (2 km) lub okrążenie Stawów Niezgoda I i II (6,5 km).
Okolice Stawu Starego i Stawów Niezgoda, przez które prowadzi ścieżka, to obszar interesujący przyrodniczo. Oprócz ptaków zobaczymy tu z pewnością liczne bezkręgowce: motyle, ważki, pająki czy chrząszcze, a także kręgowce: płazy, gady czy ssaki. Jesienią natkniemy się być może na jelenie, które w tej okolicy odbywają rykowisko. Coś dla siebie znajdą tu także wielbiciele botaniki: ciekawych przedstawicieli flory znajdziemy m.in. na łąkach, przez które prowadzi ścieżka. Wizyta na ścieżce dostarczy też możliwości do poznania i porównania ekosystemów, jakie wykształciły się w okolicy stawów objętych różnymi formami ochrony: Staw Stary chroniony jest jako rezerwat, natomiast Stawy Niezgoda są z takiej ochrony wyłączone.
W gminie Milicz, we wsi Ruda Milicka, rozpoczyna się druga ścieżka – „W krainie stawów”. Początkowo prowadzi przez ekosystem leśny, dalej zaś między stawami przez teren rezerwatu Stawy Milickie, trasą udostępnioną specjalnie w celu przez wrocławski RDOŚ. Ścieżka ma 6,5 km długości i z pewnością dostarczy wielu ornitologicznych wrażeń, zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy odbywają się przeloty ptaków. Na jej trasie, nad brzegiem Stawu Polnego zlokalizowana jest czatownia do obserwacji ptaków.
Oprócz obserwacji ptaków na ścieżce będziemy mieli okazję bliżej poznać zasady prowadzenia gospodarki rybackiej, hodowli ryb i procesów zachodzących na stawach, tej tematyce poświęcona jest bowiem ścieżka.
Trzecia ze ścieżek zlokalizowana jest we Wrocławiu, w rejonie Wyspy Opatowickiej. Poznamy tutaj ekosystemy związane z dolinami rzecznymi, historią i mechanizmami powodzi, zobaczymy też zapewne ptaki typowe dla ekosystemów nadrzecznych.
Dla każdej ze ścieżek opracowano przewodniki i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, przeprowadzono też „testowe” zajęcia dla uczniów szkół gimnazjalnych.
Ścieżki zostały wytyczone w ramach projektu "Naturalne partnerstwa - ogólnopolska kampania promująca partnerstwa trójsektorowe oraz społeczną odpowiedzialność biznesu na rzecz ochrony środowiska" finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Milicz i Gminy Żmigród oraz projektu „Gra o Wodę” finansowanego przez Miasto Wrocław.

 

wykaz pozycji w tej kategorii : ptaki.info → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 51
  1. Spring Alive! W Polsce bociany górą!
  2. Ranny myszołów uratowany
  3. Pomoc dla wałbrzyskich pluszczy
  4. Nur białodzioby na Opolszczyźnie
  5. Nowe ptasie ścieżki na Dolnym Śląsku
  6. Kary dla przetrzymujących chronione ptaki
  7. Filmy o ochronie wodniczki
  8. Kolejne sukcesy w walce z przemytnikami ptaków
  9. Jak pomóc spóźnialskim bocianom
  10. Ankieta dla miłośników birdwatchingu
  11. Zlot Ptasiarzy w Dolinie Karpia i Ślepowrona; Europejskie Dni Ptaków
  12. Kraska - dalszy spadek liczebności
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites