pit2024
20 grudnia 2010

Nur białodzioby na Opolszczyźnie

mala fotka

Nur białodzioby jest największym przedstawicielem rzędu nurów. Są to, jak nazwa wskazuje, świetnie nurkujące ptaki, zamieszkujące wyłącznie półkulę północną. Omawiany gatunek gnieździ się w tundrze wokół Arktyki, natomiast zimę spędza na morzu. Najbliższe naszego kraju stałe zimowiska położone są u wybrzeży środkowej Norwegii. Czasem zdarza się, że gatunek ten zalatuje również do naszego kraju. Jak dotąd odnotowano go u nas 25 razy. Większość obserwacji miała miejsce nad Bałtykiem. Ostatniego stwierdzenia dononano na początku grudnia na południu kraju, w niezwykłych okolicznościach.

Dnia 2 grudnia pan Robert Włodarczyk, pracownik Cementowni Górażdże (powiat krapkowicki, województwo opolskie) znalazł na śniegu dziwnego dużego ptaka, który nie był w stanie się poderwać i najwyraźniej potrzebował pomocy. Zadzwonił zatem na numer awaryjny 112. Informacja o niezwykłym przybyszu za pośrednictwem straży miejskiej dotarła w końcu do Rafała Świerada, ornitologa z Gogolina, który zajął się zorganizowaniem pomocy dla ptaka. Razem z innym ornitologiem, Waldemarem Michalikiem, obejrzano ptaka, który okazał się być ku wielkiemu zaskoczeniu młodym nurem białodziobym! Nur był w dobrej kondycji i nie wymagał pomocy weterynaryjnej, został więc pomierzony, obfotografowany, zaobrączkowany i tego samego dnia wypuszczony na rzece Odrze w Krapkowicach.

Prawdopodobną przyczyną lądowania nura w miejscu oddalonym od jakichkolwiek zbiorników wodnych była zła pogoda i opady śniegu, które zmusiły ptaka do zakończenia lotu w przypadkowym miejscu. Nury jako ptaki ściśle wodne nie potrafią wzbić się do lotu z ziemi, stąd gość z Arktyki nie mógł samodzielnie kontynuować swojej podróży.

Ta niezwykła obserwacja jest dopiero drugą w historii dokonaną na Śląsku. Poprzednia miała miejsce niemal dokładnie 2 lata wcześniej na odległym o nieco ponad 20 kilometrów Zbiorniku Turawskim. Trzeba podkreślić duże zaangażowanie w pomoc dla ptaka ze strony osób nie będących przyrodnikami, za co należą się im duże podziękowania.

Więcej szczegółów wraz ze zdjęciami nura i niezwykłago miejsca jego lądowania można znaleźć w relacjach Rafała Świerada na forum.przyroda.org (relacja 1 i relacja 2).

wykaz pozycji w tej kategorii : ptaki.info → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 51
  1. Spring Alive! W Polsce bociany górą!
  2. Ranny myszołów uratowany
  3. Pomoc dla wałbrzyskich pluszczy
  4. Nur białodzioby na Opolszczyźnie
  5. Nowe ptasie ścieżki na Dolnym Śląsku
  6. Kary dla przetrzymujących chronione ptaki
  7. Filmy o ochronie wodniczki
  8. Kolejne sukcesy w walce z przemytnikami ptaków
  9. Jak pomóc spóźnialskim bocianom
  10. Ankieta dla miłośników birdwatchingu
  11. Zlot Ptasiarzy w Dolinie Karpia i Ślepowrona; Europejskie Dni Ptaków
  12. Kraska - dalszy spadek liczebności
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites