pit2024
28 grudnia 2010

Ranny myszołów uratowany

mala fotka

Różne elementy infrastruktury technicznej, budowane przez człowieka, mogą stanowic śmiertelne zagrożenie dla przelatujących ptaków. Należą tu choćby napowietrzne linie elektroenergetyczne. O dość szczęśliwie zakończonym wypadku, któremu uległ myszołów, pisze w oławskiej Gazecie Powiatowej Zbigniew Jakubowicz.

Na początku grudnia na polach między Niwnikiem a Bolechowem pracownicy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej znaleźli rannego myszołowa. Drapieżnik prawdopodobnie ucierpiał wskutek porażenia prądem, kiedy próbował przysiąść na jednym z izolatorów linii średniego napięcia. Skrajnie wyczerpany ptak trafił do bazy RSP, gdzie pracownicy otoczyli go troskliwą opieką. Opiekunowie zdobywali nawet myszy, stanowiące w naturze główny pokarm myszołowa. Konieczna była jednak interwencja fachowca. Dzięki pomocy Straży Gminnej powiadomiony został oławski lekarz weterynarii. Okazało się, że odniesione obrażenia uniemożliwiają drapieżnikowi samodzielne przetrwanie. Jedyną szansą ratunku dla myszołowa było umieszczenie w odpowiednim ośrodku leczenia i rehabilitacji zwierząt.

Za pośrednictwem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nawiązano kontakt z doktorantem tej uczelni Piotrem Szymańskim, który na co dzień zajmuje się zwierzętami w potrzebie w Ośrodku Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Złotówku (gmina Zawonia). Ornitolog oznaczył myszołowa z Niwnika jako dorosłego samca w wieku 4-5 lat. Ze względu na martwicę trzech palców lewej łapy i brak końcówki lewego skrzydła ptak nie będzie nigdy zdolny do życia na wolności. Udało się jednak umieścić myszołowa w ośrodku, którym kieruje prof. Józef Nicpoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To największy dolnośląski azyl, posiadający własne ambulatorium, woliery dla ptaków różnych gatunków i zagrody dla zwierząt łownych. Drapieżnik dożyje tam swoich dni karmiony mięsem z dziczyzny oraz jednodniowymi kurczakami, które eliminuje się z hodowli. Aktualnie w ośrodku przebywają między innymi trzy inne myszołowy, bielik, krogulec, dwie pustułki, jastrząb, raróg oraz błotniak stawowy.

 

wykaz pozycji w tej kategorii : ptaki.info → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 51
  1. Spring Alive! W Polsce bociany górą!
  2. Ranny myszołów uratowany
  3. Pomoc dla wałbrzyskich pluszczy
  4. Nur białodzioby na Opolszczyźnie
  5. Nowe ptasie ścieżki na Dolnym Śląsku
  6. Kary dla przetrzymujących chronione ptaki
  7. Filmy o ochronie wodniczki
  8. Kolejne sukcesy w walce z przemytnikami ptaków
  9. Jak pomóc spóźnialskim bocianom
  10. Ankieta dla miłośników birdwatchingu
  11. Zlot Ptasiarzy w Dolinie Karpia i Ślepowrona; Europejskie Dni Ptaków
  12. Kraska - dalszy spadek liczebności
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites