pit2024
28 kwietnia 2012

Jerzyki

mala fotka

Jerzyki

to jedne z później wracających z migracji ptaków, do Polski przylatują na przełomie kwietnia i maja. Najłatwiej jest je zaobserwować o zmierzchu gdy latają z dużą prędkością pomiędzy dachami i domami.
To także jeden z pięciu gatunków ptaków obserwowanych w ramach międzynarodowej kampanii Spring Alive.
Pod adresem http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/bird_tv można obserwować dwie rodziny jerzyków w swoich gniazdach.

Czekamy na rodziny jerzyków

Lada dzień powinny wrócić do swojego gniazda dwie rodziny jerzyków w Regensburgu (Niemcy). Szczególnie czekają na nie uczniowie szkoły Hans-Herrmann, gdzie znajdują się budki, ale powrót ptaków i ich zachowania może śledzić każdy – dzięki kamerze i transmisji internetowej z dwóch gniazd dostępnej na stronie www.springalive.net. jerzyk to jeden z pięciu gatunków obserwowanych w ramach kampanii Spring Alive. Do Polski jerzyki przylatują na przełomie kwietnia i maja.

Spring Alive to organizowany w 40 krajach Europy i Afryki projekt edukacyjny BirdLife International, światowej federacji towarzystw ochrony ptaków.

Podglądanie ptaków w gnieździe, ich zwyczajów, śledzenie wysiadywania jaj i karmienia piskląt,
a potem także wychodzenia młodych z gniazda – staje się coraz popularniejsze. W warunkach naturalnych nie tylko jest to trudniejsze do wykonania, ale także płoszy ptaki i może przeszkadzać im w opiece nad pisklętami – mówi Anna Połotnicka, krajowy koordynator akcji z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Transmisja na żywo prowadzona jest od 2006 roku z dwóch budek, w których mieszkają dwie rodziny jerzyków: Martinet oraz Herrmann. Gniazdują one w szkole Hans-Herrmann w Regensburgu, która zgodziła się udostępnić transmisję na potrzeby kampanii Spring Alive. Szkoła znana jest z zaangażowania w ochronę przyrody, a szczególnie ochronę jerzyków, nazywana jest nawet „szkołą jerzykową”. Więcej o ich działaniach można przeczytać na stronie internetowej www.mauerseglerschule.de.

Ptaki można podglądać pod adresem: http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/bird_tv

Jerzyki są ciemnobrązowe, ale w locie na tle nieba mogą wydawać się całkiem czarne. Charakterystyczne są dla nich długie, wąskie zakrzywione na kształt kosy skrzydła i krótkie rozwidlone ogonki. Najłatwiej jest je zaobserwować o zmierzchu gdy latają z dużą prędkością pomiędzy dachami i domami. Ze względu na podobny wygląd, łatwo pomylić jerzyka z jaskółką.
W odróżnieniu jednak od jaskółek, jerzyki nie składają skrzydeł podczas lotu. Nie sposób też zauważyć siedzącego jerzyka, ponieważ ptaki te bardzo rzadko lądują i większość czasu spędzają w powietrzu. Dodatkowo ich gniazda są ukryte i z zewnątrz niewidoczne. jerzyk to gatunek niezwykły także pod względem długości życia. jerzyk i nigdy nie przysiadają na drutach tak jak jaskółki. jerzyk i są wspaniałymi lotnikami - prawie całe swoje życie spędzają w locie. Ich niezwykłą cecha jest to, że w trakcie lotu potrafią nawet spać!

Międzynarodowym koordynatorem projektu Spring Alive jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Program Spring Alive skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji. Uczestnicy są zachęcani do obserwowania i notowania na platformie www.springalive.net przylotu pięciu wybranych gatunków ptaków: bociana białego, jaskółki dymówki, kukułki, jerzyka i żołny. Na stronie znajdują się mapy, tabele statystyczne, praktyczne informacje służące do rozpoznawania tych ptaków oraz materiały edukacyjne dla nauczycieli.

webcam
 

Zapraszamy do fascynującego świata ptaków! Oto transmisja na żywo z dwóch gniazd jerzyka zamontowanych na budynku Szkoły Hans-Herrmann w Regensburgu (Niemcy). Szkoła zgodziła się udostępnić obraz wszystkim uczestnikom kampanii Spring Alive. Szkoła słynie z zaangażowania w działania związane z ochroną przyrody, a szczególnie jerzyków. Stała się nawet znana jako "szkoła jerzykowa" (Swiftchool).
Więcej na temat ochrony jerzyków w tej szkole można przeczytać na stronie www.mauerseglerschule.de

 

min
 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ptaki.info → →
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 51
  1. Drodzy Członkowie i Współpracownicy Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego
  2. Obserwuj ptaki na polach irygacyjnych we Wrocławiu
  3. Polowania na pisklęta?
  4. Czerwnona Księga Gatunków Zagrożonych ad 2012
  5. Jerzyki
  6. NIE PRZEGAP!!!: Zimowe Ptakoliczenie
  7. Program LIFE - wciąż głodowe racje z Unii na walkę z utratą różnorodności biologicznej
  8. W jak Wodniczka
  9. OTOP - jak uratowalismy wodniczkę
  10. Na pomoc krukowatym - podpisz petycję!
  11. Szlamiec długodzioby widziany po raz drugi w Polsce
  12. Pingwiny toną w ropie. Trwa akcja ratunkowa
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites