pit2024

Aktywna ochrona rybołowa

mala fotka

Aktywna ochrona rybołowa. Obserwowany w latach 1993-1999 niewielki wzrost liczebności rybołowa uległ zahamowaniu, a lokalnie odnotowano wyraźny spadek liczby zasiedlonych gniazd. W ostatnich latach zarejestrowano ponadto wzrost liczby przypadków strzelania do rybołowów, szczególnie na zagospodarowanych stawach rybnych. Celem realizacji projektu jest zachowanie optymalnych siedlisk gniazdowych i bezpieczeństwa ptakom przystępującym do rozrodu poprzez tworzenie i modyfikację granic stref ochronnych, aktywne wyszukiwanie nowych rewirów i gniazd oraz poprawa produktywności populacji poprzez budowę sztucznych gniazd. W charakterze materiałów edukacyjnych, promujących podjęte działania rozprowadzana będzie broszura i poster „Rybołów” – II wydanie z 2003 roku.
Monitoring miejsc gniazdowania rybołowa. Zadanie realizowane jest na terenie 3 regionów Komitetu Ochrony Orłów: Pomorze Zachodnie, Wielkopolska, Polska Północno-Wschodnia. Zakres realizacji zadania w latach 2004-2006 obejmuje wszystkie znane stanowiska lęgowe rybołowa w Polsce – ok. 70. Każdego roku dokonywane są co najmniej 2 kontrole stref ochronnych. W przypadku nasilonej penetracji przez wędkarzy, turystów i zbieraczy runa zaplanowano wzmożony nadzór, poprzez zaangażowanie terenowych służb leśnych i Straży Leśnej. Po wylocie młodych rybołowów dokonywana jest ocena stanu gniazda i w przypadku jego uszkodzenia lub zniszczenia w rewirze budowane jest gniazdo sztuczne.
Inwentaryzacja Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej i Puszczy Piskiej. Zadanie realizowane jest w Regionie Polska. Obejmuje dwa centra gniazdowania rybołowa, w których w latach 2000-2003 odnotowano wyraźny (50-70%) spadek liczby zasiedlonych gniazd. Prace inwentaryzacyjne prowadzone są w okresie poza lęgowym, przy ścisłym współdziałaniu z lokalnymi służbami leśnymi – Puszcza Napiwodzko-Ramucka: Nadleśnictwo Nowe Ramuki, Jedwabno, Olsztyn; Puszcza Piska: Nadleśnictwo Strzałowo, Spychowo, Maskulińskie i Pisz. Zorganizowane zespoły członków Komitetu Ochrony Orłów przeczesują wszystkie drzewostany sosnowe w wieku powyżej 130 lat. Wykryte gniazda otaczane są ochroną i regularnym nadzorem, realizowanym w ramach monitoringu. Problem wymierania rybołowa na Mazurach prezentowany jest podczas narad organizacyjnych, odbywających się w nadleśnictwach.
Budowa sztucznych gniazd. W latach 2004-2006 budowa sztucznych gniazd zaplanowana została przede wszystkim w centrach występowania rybołowa. Każdego roku zaplanowano wybudowanie 10 sztucznych gniazd. Podczas kontroli terenowych regularnie stwierdzane są przypadki spadania gniazd źle usytuowanych, a także uszkodzenie korony lub całego drzewa gniazdowego. Budową i rekonstrukcją gniazd zajmują się osoby przeszkolone w zakresie pracy na wysokości oraz posiadająca praktykę w tej dziedzinie. Wybór drzewa i miejsca pod budowę sztucznego gniazda uzgadniany jest wcześniej z Wojewódzkimi Konserwatorami Przyrody oraz Służbami Leśnymi.
Broszura i plakat – „Rybołów”.
W 2003 roku za środki NFOŚiGW w Warszawie przygotowano drugie wydanie broszury i posteru „Rybołów”. W programie aktywnej ochrony rybołowa broszura odgrywa istotną rolę w przekazie ogólnej wiedzy na temat tego gatunku oraz skrajnego zagrożenia populacji polskiej. Poster jest natomiast wydawnictwem, które służy przede wszystkim promocji projektu. Pośród Służb Leśnych, właścicieli stawów rybnych i myśliwych zostanie rozprowadzone ok. 1000 egzemplarzy obydwu wydawnictw.
Medialne nagłośnienie problemu prześladowania rybołowa w Polsce. Zadanie ma charakter kampanii, realizowanej poprzez medialne nagłośnienie faktu prześladowania rybołowa przez właścicieli stawów rybnych. W tym celu stronach internetowych i w Biuletynie Komitetu Ochrony Orłów oraz prasie leśnej i łowieckiej zamieszczane są artykuły dotyczące rozmiarów szkód, jakie ponosi krajowa populacja tego gatunku, w efekcie bezpośredniego prześladowania oraz nieprzewidywalnych następstw takiego postępowania. Jednocześnie poprzez prasę łowiecką kierowany jest apel do myśliwych o wsparcie Komitetu Ochrony Orłów i aktywny udział w kampanii.

Jak można pomóc? Pomoc poprzez roznoszenie broszur i rozwieszanie plakatów "Rybołów"
Uczestnicy: Zorganizowane zespoły członków Komitetu Ochronny Orłów, służby leśne,właściciele stawów rybnych, myśliwi, wolontariusze.
Współpracownicy: Wojewódzcy Konserwatorzy Przyrody i Administracja Leśna.
Sponsorzy: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Załączniki:

      Budowa gniazda, fot. Wiesław Cenian

Komitet Ochrony Orłów
Komitet Ochrony Orłów
ul. Niepodległości 53/55
10-044 Olsztyn
lub
Skrytka pocztowa 55
10-001 Olsztyn 1
tel./fax (0 prefiks-89) 5353254
e-mail: koo@free.ngo.pl
www: http://koo.free.ngo.pl/zarzad.htm
min
 
min

rybołów

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites