pit2024

Ograniczanie śmiertelności ptaków na liniach energetycznych

mala fotka

Projekt realizowany był w latach 1996-1998 i składał się z kontroli ponad 600 km linii średniego i wysokiego napięcia oraz wyznaczenia miejsc potencjalnie niebezpiecznych dla ptaków. Dodatkowo skontrolowano około 120 gniazd bociana białego umieszczonych na słupach niskiego napięcia i wspólnie z Energetyką Poznańską S.A. założono podstawy pod gniazda.
Realizacja przedsięwzięć przyrodniczych w ramach projektu była przedstawiana energetykom w branżowym piśmie "Pod Prądem" (kilkanaście artykułów).
Głównym sponsorem projektu był GEF/SGP Poland, ale sporo pomogła Energetyka Poznańska S.A., która zadbała o gadżety (koszulki z bocianami, długopisy, notesy etc.) do wykorzystania w szkołach.
W działalność edukacyjną mocno zaangażowana była młodzież szkolna. To właśnie młodzież informowała, gdzie są zlokalizowane szczególnie niebezpieczne miejsca dla ptakow.

Pierwotnie bociany gniazdowały na obrzeżach lasów, w pobliżu rzek, bagien, czy torfowisk. Dziś trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy zaczęły zakładać gniazda w pobliżu ludzkich osad. Pierwsze informacje o tym fakcie pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Teraz trudno już sobie wyobrazić polską wieś bez własnej bocianiej pary. Dach kryty strzechą lub rozłożysta topola z zajętym gniazdem, to widoczek nie mniej rozsławiający Polskę, niż niektóre produkty spożywcze. Jednak obecnie gniazd na dachach i drzewach ubywa, a ich lokatorzy coraz chętniej przenoszą się na słupy linii elektrycznych.

Realizacja projektu "Ograniczanie śmiertelności ptaków na liniach energetycznych" była spowodowana sytuacją, kiedy Energetyka Poznańska S.A., a właściwie Pogotowie Energetyczne w Czempiniu zwróciło się do Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" z prośbą o pomoc w przenoszeniu bocianich gniazd ze słupów na specjalnie do tego celu przygotowane platformy. Konstrukcje te montuje się na szczycie słupów. Stanowią one idealne miejsce pod gniazdo, gdyż bociany są wyniesione na bezpieczniejszą wysokość ponad przewody elektryczne, sam zaś słup i jego urządzenia są lepiej chronione przed ptasimi odchodami, które mogą powodować korozję i prowadzić do uszkodzeń sieci.

W Energetyce Poznańskiej bocianom pomaga się od dawna. W końcu marca, a więc tuż przed przylotem bocianów, z inicjatywy kierownika Pogotowia Energetycznego w Czempiniu - p. Bernarda Plewy, zamontowano siedem kolejnych platform, m.in. pod jednym z największych istniejących gniazd bocianich w Wielkopolsce, które znajdowało się w Głuchowie. Cała akcja odbywała się przy asyście ornitologów z "Salamandry".

Oprócz aspektu praktycznego, który przede wszystkim interesuje energetyków, bardzo ciekawy jest aspekt poznawczy. Prawdopodobnie w Wielkopolsce na słupach gniazduje już ponad jedna trzecia bocianich par. Dobrym przykładem obrazującym ową zmianę upodobań bocianów co do wyboru miejsca pod swoje "domostwo" są dane zebrane przez dr Stanisława Kuźniaka w województwie leszczyńskim. W 1974 roku na słupach gniazda założyło 5% tamtejszej populacji tych ptaków, podczas gdy dziś czyni to aż 46%! Dlaczego tak się dzieje? Niestety, na to pytanie ornitolodzy nie potrafią dać jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno część ptaków przenosi się, gdy zawaleniu uległ ich ulubiony komin nieczynnej gorzelni lub ich dotychczasowe gniazdo zostało usunięte podczas naprawy dachu stodoły, czy też dlatego, że wciąż rosnące konary drzewa przesłoniły dostęp do ich starej siedziby w rozwidleniu korony. W takich przypadkach słup staje się dobrym miejscem na "kwaterę zastępczą". Część badaczy doszukuje się przyczyny w tym, że w gniazdach założonych na słupach pisklęta mają większe szanse na przeżycie, gdyż są znacznie mniej narażone na ataki kotów i innych czworonożnych drapieżników. Tak czy owak - sprawa nie jest prosta i wymaga dalszych badań.

Prawdę mówiąc zakładane platformy pomogą nie tylko bocianom, ale i... ornitologom, bo tak zabezpieczone gniazda są znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze do kontrolowania. Dzięki temu łatwiej będzie zebrać dane do wykonania stosownych analiz, a wtedy odpowiedź na pytanie "dlaczego słupy?" będzie na pewno łatwiejsza.


Uczestnicy: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" Pogotowie Energetyczne w Czempiniu
Sponsorzy: Sponsor strategiczny: GEF/SGP Poland
Energetyka Poznańska S.A.
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"
ul. Szamarzewskiego 11/6
60-514 Poznań
tel./fax: 061-8432160
www: http://www.salamandra.org.pl
Piotr Tryjanowski
e-mail: biuro@salamandra.org.pl

 


bocian biały

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites