pit2024
30 kwietnia 2010

Ochrona bociana białego w Polsce – PTPP ::pro Natura::

mala fotka

zasięg projektu – Polska
 
Projekt Boci@n polega na prowadzeniu obserwacji bocianów białych, ich gniazd i żerowisk oraz podejmowaniu działań przyczyniających się do zachowania tych ptaków w naszym kraju. Jest adresowany zarówno do osób indywidualnych, jak i szkół, organizacji społecznych, urzędów i instytucji.
Ma on na celu:
- czynną ochronę bociana białego i jego siedlisk w Polsce
- rozbudowę ogólnopolskiej sieci osób i instytucji pomagających bocianom
- stałą kontrolę polskiej populacji bociana białego
- propagowanie wiedzy o bocianach i idei ochrony tych ptaków
Baza umożliwia wszystkim chętnym udział w rozbudowie i tworzeniu dwóch umieszczonych w Internecie ogólnopolskich baz danych dotyczących bociana białego: bazy gniazd i bazy aktywności.
Ogólnopolska Baza Gniazd Bociana Białego jest prowadzona przez PTPP „pro Natura” od 1994 roku. Od 2009 roku baza jest umieszczona w Internecie. Dane w bazie są przedstawione w oparciu o podział administracyjny Polski – na województwa, a w obrębie województw na poszczególne gminy i miejscowości.
W latach 1994 – 2008 dzięki obserwacjom prowadzonym głownie przez współpracowników Towarzystwa udało się zebrać ponad 250.000 rekordów dotyczących gniazd w całym kraju. Zawiera ona informacje na temat liczebności, sukcesu lęgowego, przyczyn śmierci ptaków czy umiejscowienia gniazd. Zgromadzone dane znacznie wzbogacają naszą wiedzę na temat polskich bocianów. Ich analiza umożliwia poznanie bieżącej sytuacji polskiej populacji tych ptaków, pozwala na śledzenie zmian jakim podlega ona na przestrzeni lat i różnic pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Większa wiedza na temat tych pięknych i powszechnie lubianych ptaków umożliwia lepszą ich ochronę.
Od momentu umieszczenie Ogólnopolskiej Bazy Gniazd Bociana Białego na stronie www.bociany.pl, pojawiła się możliwość uzupełniania jej za pośrednictwem Internetu. Każdy może uczestniczyć w jej współtworzeniu dodając informacje i zdjęcia, które na bieżąco będą weryfikowane przez administratora i uwidaczniane w bazie. 
Ogólnopolska baza aktywności na rzecz bociana białego ma na celu prezentację wszelkich działań, służących ochronie bocianów, jakie mają miejsce w Polsce. Zamieszczane są w niej opisy aktywności podejmowanych przez osoby indywidualne, szkoły oraz instytucje i organizacje od początku roku 2009. Baza ma pomagać w dotarciu do informacji na temat działań dla bocianów, umożliwiać dzielenie się sukcesami, prezentowanie konkretnych metod i wypracowanych efektów oraz wzajemne motywowanie się do aktywności na rzecz ochrony tych ptaków i ich siedlisk.
Sponsorzy: Wsparcie udzielone jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Jak można pomóc?: W tworzeniu bazy może uczestniczyć każdy, kto posiada własne obserwacje lub informacje dotyczące bocianów. Można się do niego włączyć na dwa sposoby:
- przesłać informację na temat znanego gniazda (bądź gniazd) bociana białego lub jego zdjęcie, w celu uzupełnienia Ogólnopolskiej Bazy Gniazd Bociana Białego.
- przesłać informację o działaniu podjętym na rzecz bocianów, zrealizowanym samodzielnie lub przez inną osobę/instytucję; zostanie ona umieszczona w powstającej od 1 stycznia 2009 roku ogólnopolskiej bazie aktywności na rzecz bociana białego.

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites