pit2024
30 kwietnia 2010

Ochrona sokoła wędrownego w Polsce – Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt ::Sokół::

mala fotka

zasięg projektu – Polska
 
Sokół wędrowny jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków gnieżdżących się w Polsce. Jeszcze przed kilkudziesięciu laty gatunek ten zamieszkiwał cały kraj. W drugiej połowie XX wieku nastąpiło załamanie jego populacji. Głównym powodem było powszechne stosowanie trujących pestycydów, przede wszystkim DDT, które kumulowały się w organizmach sokołów i uniemożliwiały im wyprowadzenie lęgów. Z tego powodu po 1980 roku sokół wędrowny całkowicie przestał gniazdować w Polsce.
W celu ochrony tego pięknego ptaka w 1990 roku rozpoczęto program jego restytucji w Polsce. Do chwili obecnej wypuszczono łącznie około 300 młodych sokołów wyhodowanych w pięciu ośrodkach współpracujących ze sobą pod patronatem Rady Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce, którego członkiem jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Jednym z celów Stowarzyszenia jest konsolidacja prac związanych z restytucją sokoła, a także rozwinięcie monitoringu na terenie kraju i wspomaganie rozwoju dzikiej populacji poprzez instalowanie dla ptaków sztucznych gniazd. Jednocześnie Stowarzyszenie chce wspierać badania naukowe, które pozwolą na bardziej efektywne wykorzystanie zgromadzonych środków na ratowanie gatunku. Obejmują one m.in. badania genetyczne, które pozwolą określić różnorodność genetyczną rozwijającej się populacji sokoła wędrownego, a także zebranie informacji z tras migracyjnych młodych sokołów i ich preferencji gniazdowych w odniesieniu do metod ich reintrodukcji – za pomocą nawigacji satelitarnej.
Ważnym aspektem działalności Towarzystwa jest działalność edukacyjna. Jednym z jej przejawów jest zamontowanie kamer umożliwiających podgląd gniazd sokołów. Obecnie funkcjonują dwa podglądy on-line:
  • na kominie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku, funkcjonujący już od 2003 r.
  • na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w jednym z pierwszych gniazd sokoła wędrownego po załamaniu się jego populacji; podgląd ten uruchomiono w 2009 r.
 
Jak można pomóc?: Jest kilka sposobów na wspomożenie działań Towarzystwa:
- przekazanie 1% swojego podatku
- wpłata dowolnej kwoty na konto Towarzystwa jako darowizny
- zostanie członkiem wspierającym
- przekazanie sprzętu
- wolontariat w Towarzystwie.
 
 

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites