pit2024
30 kwietnia 2010

Ochrona kolonii lęgowych rybitw w rezerwacie ::Mewia Łacha:: – Grupa Badawcza Ptaków Wodnych ::Kuling::

mala fotka

 asięg projektu – rezerwat „Mewia Łacha” (ujście Wisły-Przekopu)

 
Rezerwat „Mewia Łacha” obejmuje ujście Wisły Przekopu wraz z plażami i piaszczystymi wyspami. Jest jednym z najważniejszych w Polsce miejsc lęgów ptaków zakładających gniazda na piaszczystych plażach, takich jak rybitwa białoczelna, sieweczka obrożna czy ostrygojad. Od 2007 roku istnieje w nim jedyna w kraju kolonia rybitwy czubatej.
Głównym zagrożeniem dla lęgów w rezerwacie jest presja człowieka. Pomimo zakazów plażowicze wchodzą na teren chroniony, płosząc ptaki i stając się powodem opuszczania gniazd. Często na spacery plażą ludzie zabierają ze sobą psy, które są bezpośrednim zagrożeniem dla nielotnych piskląt. Ptaki nie są również bezpieczne na piaszczystych wyspach, gdyż zatrzymują się tam amatorzy żeglarstwa czy skuterów wodnych.
W związku z sytuacją w rezerwacie stowarzyszenie „Kuling” rozpoczęło w 2007 roku czynną ochronę rezerwatu. Składają się na nią:
- pilnowanie rezerwatu przez członków „Kulinga”, w najbardziej newralgicznym dla ptaków okresie (głownie od maja do września), przed łamiącymi zakazy plażowiczami i amatorami sportów wodnych
- wyznaczenie w terenie za pomocą płotów i ogrodzeń ścieżki dostępnej dla spacerowiczów
- postawienie tablic informujących o zakazach i nakazach na terenie rezerwatu, a także informujących o samym rezerwacie, celach jego ochrony oraz występujących tu zwierzętach (tablice postawiono w 2008 roku)
- badania naukowe na terenie rezerwatu, obejmujące m.in. obrączkowanie rybitw, mające na celu dokładne rozpoznanie walorów przyrodniczych i przygotowanie nowego planu ochrony; obrączkowanie jak dotąd przyniosło kilka wiadomości powrotnych, w tym rekordowa informację o rybitwie czubatej stwierdzonej w Republice Południowej Afryki
- edukacja turystów pojawiających się w rezerwacie – poprzez wyjaśnianie celów ochrony, pokazywanie pracy ornitologów (obrączkowanie, obserwacje), jak również pokazywanie przyrody w rezerwacie (kolonie rybitw, ptaki siewkowe, foki) z odległości nie stwarzającej zagrożenia dla mieszkańców łach.
Sponsorzy: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Jak można pomóc?: Można zgłosić się do uczestnictwa w obozie obrączkarskim połączonym z pilnowaniem rezerwatu. W obozie mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie (lub mające co najmniej 16 lat – za zgodą rodziców lub opiekunów). Uczestnictwo w obozie jest bezpłatne, odbywa się na zasadzie wolontariatu.
 

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites