pit2024

[29] Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna

Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna

przebieg

Korytniki, gm. Krasiczyn i w m. Wapowce, gm. Przemyśl, na gruntach Nadleśnictwa Krasiczyn, Leśnictwo Wapowce

gospodarz

Przemysław Kunysz, Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych Krajobrazowych w Przemyślu, zpkprzem@pro.onrt.pl

opis

Lokalizacja: granica rezerwatu "Przełom Hołubli", który znajduje się w m. Korytniki, gm. Krasiczyn i w m. Wapowce, gm. Przemyśl, na gruntach Nadleśnictwa Krasiczyn, Leśnictwo Wapowce. Położony jest u podnóża wzniesienia Bukowy Grab (426 m. n.p.m.), z którego wypływa potok Hołubla.Początek ścieżki: przy skrzyżowaniu drogi Przemyśl - Dynów z drogą leśną biegnącą w kierunku wsi Średnia.

Ptaki, które możemy spotkać na scieżce: dziwonia , muchołówka białoszyja , muchołówka mała , pliszka górska , myszołów , puszczyk uralski , dzięcioł białogrzbiety i dzięcioł zielonosiwy , słowik szary , dzięcioł średni .

Muchołówka białoszyja (Ficedula albicollis) - kontrastowo czarno-biało ubarwiony ptak z białą obrożą na szyi (samiec). Samica ciemnoszarobrunatna od spodu biaława. Bardzo podobna do muchołówki żałobnej. Zamieszkuje wysokopienne lasy liściaste. Przylot w połowie kwietnia. Gniazdo zakłada w dziuplach. Gatunek chroniony.

Muchołówka mała (Ficedula parva) - upierzenie z wierzchu szarobrunatne, od spodu białawe, z rdzawym nalotem na bokach. U dorosłego samca gardło i pierś pomarańczowo - rdzawe. Zamieszkuje wysokopienne lasy liściaste. Gnieździ się w dziuplach. Przylatuje w maju. Gatunek chroniony.

Początek trasy stanowi bardzo dobre miejsce do obserwacji takich ptaków jak dziwonia , słowik szary i strumieniówka . Ścieżka wiedzie tunelem tuji tworzących żywopłot po obu stronach drogi. źywopłot to doskonałe miejsce gniazdowania dla makolągw, dzwońców i gąsiorków. Za żywopłotem po lewej stronie znajdują się dwa stawy, na których regularnie przesiadują krzyżówki, a w trzcinach zobaczymy kurkę wodną oraz polującego a zalatującego z nad rzeki San zimorodka. Mijając stawy idziemy dalej drogą i wchodzimy do lasu. Wiosną w tym miejscu pierwsze słyszane śpiewy należą do typowych mieszkańców Pogórza. Usłyszymy tutaj, jak również i na całej trasie ścieżki, najpospolitszych mieszkańców ptasiego świata: kosy, śpiewaki , rudziki , zięby , bogatki i modraszki , kapturki , grzywacze , pierwiosnki . Też można również i zobaczyć pięknie kontrastowo ubarwione samce muchołówka białoszyja i dzięcioł średni . Idąc dalej przechodzimy przez Potok Hołubla, a na skraju rezerwatu po prawej stronie drogi spodziewamy się zobaczyć muchołówki białoszyje i być może puszczyk uralski . Przechodzimy miejsce wypoczynkowe, kolejne mostki na potokach (tutaj wypatrujmy pliszka górska ) i wchodzimy pod górę na stoki porośnięte buczyną karpacką. Tutaj rozpoznamy wśród drobiazgu ptasiego muchołówka mała śpiewającą w koronach drzew, a w podszycie - świstunka . Warto przystanąć i przyjrzeć się dokładnie pniom drzew, gdzieś tam zapewne podczas dnia po nocnym polowaniu odpoczywa puszczyk uralski . Udajemy się dalej ścieżką przechodząc w pobliżu okazałego dębu nad oczkiem wodnym, za którym droga wiedzie w dół do miejsca wypoczynkowego. Po drodze zwróćmy uwagę na charakterystyczne ślady żerowania, które zostawia dzięcioł białogrzbiety , a i może samego ptaka uda się zobaczyć. Miejsce wypoczynkowe to doskonały punkt obserwacji wielu gatunków ptaków, możemy tu dostrzec m.in.: szczygły , zięby , świergoteki drzewne , kapturki , pierwiosnki , kowaliki , sikory (bogatka, sikora modra , sikora uboga ), dzięcioły dużege , kosy , śpiewaki , pełzacze leśne , rudziki , a na potoku pliszki górskie .

 

źródło: P. Kunysz, Przewodnik ornitologiczny po Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego i Parku Krajobrazowym Gór Słonnych. Przemyśl 2000.

 

 

 

 

 

 

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [25] Dolina rzeki Mogielanki
  2. [26] Kampinowski Park Narodowy
  3. [27] Stobrawski Park Krajobrazowy
  4. [28] Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie: Las lipowy Obrożyska
  5. [29] Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna
  6. [30] Ścieżka przyrodnicza: Orlik krzykliwy
  7. [31] Ścieżka edukacyjna: Jeziora
  8. [32] Ścieżka edukacyjna: Suchary
  9. [33] Ścieżka przyrodnicza przy Terenowym Ośrodku Edukacyjnym
  10. [34] Ścieżka przyrodnicza: Grobla Honczarowska
  11. [35] Kładka wśród bagien
  12. [36] Park przydworski w Kurowie
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites