pit2024

[91] Ścieżka przyrodnicza Park Ziemsko - Zalewy Studnickie

mala fotka

Region: zachodniopomorskie
Lokalizacja: powiat drawski, gmina Drawsko
Wykonawca: Nadleśnictwo Drawsko
Gospodarz: Nadleśnictwo Drawsko
Długość: 2 km
Przebieg: Zwiedzanie rozpoczyna się od parkingu w Ziemsku, a kończy na wieży widokowej nad zalewem. Początek i koniec trasy oznakowane są barwnymi tablicami informacyjnymi o obiekcie, z mapą terenu.
Gatunki ptaków: bocian biały, bocian czarny, łabędź krzykliwy, samotnik, bąk, bielik, kropiatka, rybitwa białowąsa, rybitwa rzeczna, rybitwa czarna, błotniak stawowy, zimorodek, gągoł, tracz nurogęś, głowienka, siewka złota, lelek, dzięcioły: czarny i średni, pokrzewka jarzębata, ortolan, gąsiorek, muchołówka mała.
Opis ścieżki: Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna została wykonana przez Nadleśnictwo Drawsko w 2004r. w rocznicę 80-lecia Lasów Państwowych. Trasa została wykonana z myślą o przeniesieniu w plener lekcji z ochrony przyrody, nauczania o środowisku naturalnym, biologii z elementami botaniki i ornitologii. Łączna długość ścieżki to ok. 2 km z czego 0,8 km wokół Zalewu Studnickiego i 1,2 km w parku Ziemsko.
Park w Ziemsku powstał prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Osłaniał zabudowania wsi i folwarku od strony północno-wschodniej. Do jego budowy wykorzystano kępę starego lasu na pagórku opadającym w stronę łąk, pól i torfowisk. W koncepcji planistycznej był to park w stylu angielskim. Po roku 1945 majątek Ziemsko upaństwowiono tworząc PGR na gruntach rolnych a park włączono do Nadleśnictwa Drawsko.
W momencie tworzenia parku teren przyległy stanowiły podmokłe łąki, bagna i torfowiska. Wody powierzchniowe zostały ujęte w system melioracyjny, który wraz z rzeką Studzienicą odwodnił ten obszar. Do lat 80-tych XX wieku teren ten był trwale użytkowany w formie gruntów ornych i łąk. Jednak krach w gospodarce rolnej po 1990 roku, brak użytkowania i zaniechanie konserwacji urządzeń melioracyjnych stworzyły możliwość utworzenia w 1996r. płytkiego zbiornika wodnego o pow. ok. 20 ha. Tak zróżnicowany teren jest chętnie wykorzystywany przez liczne ptaki, zarówno te na przelotach jak i gniazdujące.
Na terenie parku występuje 35 gatunków drzew, 30 gatunków krzewów a na terenie zalewu zaobserwowano 38 gatunków ptaków.
Czas przejścia 1 godz.

Źródło informacji: www.drawsko.pl

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : ścieżki edukacyjne → ścieżki → opis ścieżek
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 36
  4. 37 - 48
  5. 49 - 60
  6. 61 - 72
  7. 73 - 84
  8. 85 - 96
  9. 97 - 99
  1. [1]Ścieżka przyrodniczo-ornitologiczna
  2. [2]Historyczno - przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Solniki ”
  3. [3]Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w rezerwacie
  4. [4]Ścieżka przyrodnicza
  5. [5]Niknąca Łąka
  6. [6]Ścieżka przyrodnicza w Woziwodzie
  7. [7] Borowa Ścieżka
  8. [8] Ścieżka dydaktyczna: Czarcie Góry
  9. [9] Ścieżka przyrodnicza
  10. [10] Ścieżka przyrodnicza: Kózki
  11. [11] Ścieżka przyrodnicza: Bużny Most
  12. [12] Ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites