pit2024

Puszcza Knyszyńska

mala fotka

województwo podlaskie

 
Lokalizacja obszaru
Puszcza Knyszyńska leży w województwie podlaskim i jest dużym kompleksem leśnym rozciągającym się na północ i wschód od Białegostoku. Poszczególne jej części noszą historyczne nazwy kompleksów leśnych np. Puszcza Błudowska, Sokólska lub Supraska. Od strony południowo-wschodniej ostoja obejmuje Nieckę Gródecko-Michałowską. Największymi miastami na obszarze ostoi są Supraśl i Czarna Białostocka.
 
Podstawowe informacje o obszarze
Duży kompleks leśny z dominującymi lasami z czego zdecydowana większość to sosnowe i sosnowo-świerkowe lasy o charakterze borealnym. Obszar charakteryzuje się również dużą ilością strumieni i małych rzek przy których zostały zachowane torfowiska przejściowe i wysokie. W dolinach rzek występują również lasy łęgowe a na terenach bezodpływowych wykształciły się olsy. Na obszarze puszczy osadnictwo jest silnie rozproszone, skupione na obrzeżach ostoi i w okolicy rzek. Niewielkie wsie otoczone są łąkami, pastwiskami i polami uprawnymi. Największe rzeki to Supraśl i jej dopływy: Sokołda, Czarna i Płoska. Większość dolin rzecznych została zmeliorowana i jest użytkowana rolniczo. Teren puszczy jest bardzo urozmaicony: w obniżeniach terenu miejscami spotkać można bory torfowcowe i bory bagienne a w północnej części puszczy występują grądy. W celu ochrony zbiorowisk roślinnych i związanej z nimi fauny na obszarze ostoi utworzono 22 rezerwaty oraz Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i dwa Obszary Chronionego Krajobrazu.
 
Główne walory przyrodnicze.
Gatunki ptaków charakterystyczne dla danego obszaru.
Duże zróżnicowanie w ukształtowaniu powierzchni i zbiorowiskach roślinnych sprawia, że awifauna jest bardzo bogata. W ostoi stwierdzono obecność co najmniej 33 gatunków lęgowych ptaków wymienionych w I Załączniku Dyrektywy Ptasiej. 9 gatunków występuje w liczebnościach nadających temu terenowi rangę ostoi o znaczeniu międzynarodowym. Są to: bocian czarny , trzmielojad , orlik krzykliwy , wyjątkowo liczny tu jarząbek , cietrzew , dzięcioł czarny , dzięcioł białogrzbiety , dzięcioł trójpalczasty , muchołówka mała .  Lcznie występuje włochatka .
 
Szczegółowe wskazówki dla obserwatora
 
Wiosna - marzec i kwiecień są najlepszą porą na sowy: spacerując nocą wśród starodrzewi sosnowych np. po rezerwacie Las Cieliczański lub w okolicach Majówki można usłyszeć nawołujące samce włochatki. Nad ranem lub o zmierzchu można też spotkać tu sóweczkę. Wczesna wiosna to też doskonała pora na podziwianie ciągnących słonek, które można obserwować nad ścieżkami oddziałowymi, polanami, przy trakcjach energetycznych i nad innymi otwartymi przestrzeniami. Warto odwiedzić także rezerwat Woronicza. Tu dobrze jest mieć na sobie kalosze. Idąc wzdłuż strumienia można natknąć się na jarząbki. Występuje tu także sóweczka. W miejscach podmokłych, zwłaszcza w sąsiedztwie żeremi bobrowych można spotkać dzięcioła trójpalczastego. W okolicy gniazdują także trzmielojady i orliki krzykliwe, dla których zostały utworzone wokół gniazd strefy ochronne. Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu zbliżania się do gniazda. Ptaki drapieżne są bardzo wrażliwe na niepokojenie ich w okresie lęgowym, gdyż może ono spowodować porzucenie lęgu. Dość liczne są tu także orzechówki. W kwietniu w lesie pojawiają się zniczeki a w maju muchołówki białoszyje i małe. Ten ostatni gatunek spotkać można w lasach mieszanych i grądach. W majowe i czerwcowe noce nad zrębami i szkółkami leśnymi tokują lelki. Puszcza Knyszyńska jest również ostoją cietrzewia. Na borówczyskach widywane były tu także głuszce. W związku z tym, warto czasem spojrzeć pod nogi w poszukiwaniu śladów ich obecności: tropów i pałeczkowatych odchodów- tzw. knotów.
 
Lato - warto zwiedzić Rezerwat Krasne i przylegające do niego śródleśne jezioro Komosa. Można tu zobaczyć stada rodzinne orzechówek, dzięcioły czarne i zielone oraz jarząbki. Nad stawem można zaobserwować polujące zimorodki i czaple siwe, a w sierpniu i we wrześniu przelatujące ptaki drapieżne - rybołowy, orliki krzykliwe oraz trzmielojady, a bywały tu widywane także kanie rude i czarne. Innym miejscem doskonałym do obserwacji ptaków drapieżnych są doliny rzeki Sokołdy i Supraśli.
 
Jesień - okres aktywności głosowej jarząbków, które można usłyszeć praktycznie w całej puszczy. sóweczka zaczyna się odzywać tzw. „gamą jesienną”. Ptaki wróblowe takie jak czyże, krzyżodzioby świerkowe, sikory, gile i mysikróliki zbierają się w duże stada.
 
Zima – styczeń i luty to okres największej aktywności głosowej puchacza, który gniazduje na obszarze ostoi w liczbie od 2 do 4 par. Gdy zalega pokrywa śnieżna najłatwiej też jest zobaczyć jarząbka, a można i spotkać cietrzewie, które o tej porze roku przenoszą się z torfowisk, łąk i zadrzewień wgłąb lasów. Pod koniec zimy rozpoczyna się sezon godowy krzyżodziobów świerkowych i orzechówek.
 
Warunki turystyczne
W obrębie ostoi najbogatszą ofertę turystyczną ma Supraśl. Znajdują się tu liczne kwatery agroturystyczne i schronisko młodzieżowe, a w okresie wakacyjnym można się zatrzymać także w internacie Liceum Sztuk Plastycznych. W Kopnej Górze znajduje się leśniczówka oferująca noclegi (wyżywienie we własnym zakresie). Inne miejscowości w okolicy ostoi, w których można się zatrzymać na nocleg i posiłek to: Białystok, Wasilków, Czarna Białostocka, Surażkowo, Ogrodniczki i Karczmisko.
 
 
Usługi przewodnickie z zakresu „bird-watchingu”
Brak

 

 
min
wykaz pozycji w tej kategorii : Ptasia Mapa Polski → wykaz → alfabetyczny
  1. 1 - 12
  2. 13 - 24
  3. 25 - 29
  1. Dolina Środkowej Wisły
  2. Jezioro Miedwie i okolice
  3. Ostoja Biebrzańska
  4. Ostoja Nadgoplańska
  5. Puszcza Białowieska
  6. Puszcza Knyszyńska
  7. Stawy Wielikąt i Las Tworkowski
  8. Tatry
  9. Ujście Warty
  10. Ujście Wisły
  11. Zalew Szczeciński
  12. Zalew Wiślany
Fatbirder's Top 1000 Birding Websites